11.06.2021, 04:05

Eksen kayması…

Bugünlerde ülke olarak bazı yerlerde adım adım, bazı yerlerde ise koşarak normalleşmeye geçiyoruz…

İki yıla yakın her yönden ayarları bozulan ülke insanı normalleşebilecek mi gerçekten? Sahi bizim normalimiz neydi?

Normalin tanımına TDK’nın sözlüğünden baktığımda:

“Kurala uygun, alışılagelen, olağan, aşırılığı olmayan, uygun” tanımı yapılıyor.

Psikolojide ise Freud normalin tanımını; “Sevebilen, üretebilen insan” buna göre de “Sevmeyi ve üretmeyi bilen toplumlar sağlıklı ve normaldir.” olarak özetliyor...

Başka bilim insanları ise; “topluma uyum sağlama “şeklinde tanımlıyor…

Peki siz normal misiniz?

Bana sormayın benim çocukluğumdan beri gelen sorgulama ve toplumdan farklı düşüncelerimden dolayı normal olmadığımı ailem ve çevrem söyler durur. O yüzden ben bunun bunalımını çoktan aştım.

Dürüst olalım. Hepimizin toplumdan sakladığımız, garip takıntılarımız ya da zevklerimiz var… Bu konuya başka bir yazımda değinmek isterim.

Toplumsal açıdan konuya bakmak gerekirse dünyanın ekseni kaymış, her şey değişirken hepimiz korkmuş koltuklarımıza yapışmış, tıpkı film seyreder gibi seyrediyoruz olanları…

Hadi diyorum. Dışarı çıkayım normalleşeyim. Herkeste bilim kurgu filmlerindeki gibi bir maske. Alıştık ama bana hala korkunç geliyor.

İnsanlar birbirinden uzak, aksırıp öksürene bir acayip bakıyorlar. Zaten yolda tanıdıklarla karşılaşsanız tanıyamıyorsunuz ki, selamlaşalım…

Ülkede üretim zaten ağır işliyordu. İyice durdu. Çiftçi, esnaf, sanayici kan ağlıyor…

Etrafta herkes asık suratlı, mutsuz ve şüpheci…

Z kuşağı isyanda! Kolay değil, çoğunlukla hiper aktif olan çocukları eve tıktık! Eğitimlerini ekrana sığdırdık. Yetmezmiş gibi sanki çok iyi öğrenmişler gibi bir de geleceklerini belirleyecek olan sınavlara soktuk.

Hani benim beyaz yakalı siyah önlüklü okul kokan çocukluğum? O zaten tarih oldu. Ant içmeyi kaldırdığımızdan olacak verilen sözler bile tutulmaz oldu.

Eğitimden, üretime bir haller oldu ülkeme…

Denizlerde salya diye bir şey çıktı birdenbire. Temizleniyor kovalarla hortumlarla… İyi güzel de bunun sebebi araştırılmıyor. Nereden geliyor, nasıl oluşuyor diyen yok…

Kanal İstanbul diye tutturmuşlar, denizlerimizde daha büyük sorun varken, e bu salyaları mı akıtacağız bu kanaldan!

Anladık teknoloji her şeye kadir ama Tanrıcılık oynamaya kalkarsanız, doğanın dengesini bozarsanız nizam-ı kainatın da tokadını yersiniz.

Radikal İslamcılar insanların özel hayatına karışırken doğal ekolojik düzenin bozulmasına, değiştirilmesine söyleyecek bir sözleri, hadisleri yok mu?

Bizim dengemiz bozuldu, insanlığımız bozuldu yeryüzünün de bozacaklar!

Dizi gibi arkası yarınları takip ediyoruz sosyal medyadan. Şu aralar herkes pazar gününde yayınlanan mafya liderinin itiraflarını takip ediyoruz. İktidar yalanlıyor, muhalefet konuşuyor, halk bakıyor ama duruma müdahale eden yok.

 

Dediğim gibi oturalım ve seyredelim sonumuzu… Suya sabuna dokunmadan, fikrimizi söylemeden. Evcil hayvanlar gibi önümüze ne koyuyorlarsa razı olalım.

Koşa koşa normalleşelim. AVM’ lere, tatillere, gezmelere gidelim. Bizi kurtaracak bir Süpermen bekleyelim…

 

Yorumlar