Bu virüsler, yıkanmamış ellerle veya dışkı bulaşmış yüzeylerle doğrudan temas yoluyla insandan insana bulaşabilir. Hali hazırda hastalıkla enfekte olmuş birinin tükürük, dışkı veya solunum salgıları ile temas halinde olunması durumunda da bulaşabilir.

Hastalığın en önemli göstergeleri ağızdaki kabarcıklar, yaralar ve eller ayaklardaki döküntüdür. Hastalık çoğunlukla 5 yaşından küçük çocuklarda görülür fakat her yaştan insan bu hastalığa yakalanabilir. El ayak ağız hastalığı genellikle birkaç gün içinde kendi kendine geçer ama bazı durumlarda tedavi gerektirir.

El ayak ağız hastalığının belirtileri nelerdir?

Enfeksiyonun vücuda yerleşmesinden sonraki 3 ile 6. gün arasında belirtiler görülmeye başlanır. Bu dönem kuluçka dönemi olarak bilinir. Hastalığın belirtileri şunlardır:

·        Ateş,

·        İştahsızlık,

·        Boğaz ağrısı,

·        Baş ağrısı,

·        Sinirlilik,

·        Halsizlik,

·        Ağızda ağrılı kırmızı kabarcıklar,

·        Salya akması,

·        Ellerde ve ayak tabanlarında kırmızı döküntü.

Ateş ve boğaz ağrısı genellikle el ayak ağız hastalığının ilk belirtileridir. Ateş çıkmasından bir iki gün sonra hastalığın karakteristik belirtileri olan kabarcıklar ve döküntüler de çıkmaya başlar.

El, ayak ve ağız hastalığı nasıl tedavi edilir?

Hastalığın görüldüğü çoğu vakada, tedaviye ihtiyaç duyulmaz ve enfeksiyon 7 ila 10 gün içinde kendi kendine ortadan kalkar. Bununla beraber, doktor hastalığın semptomlarını hafifletmeye yardımcı bazı tedavi önerileri sunabilir. Bunlar şunları içerebilir:

·        Kabarcıklar ve döküntüler için lokal merhemler,

·        Baş ağrılarını hafifletmek için ağrı kesici ilaçlar,

·        Boğaz ağrılarını hafifletmek için şurup veya pastiller.

Viral enfeksiyonlar için çocuklara aspirin verilmemelidir. Aspirin çocuklarda Reye sendromuna yol açabilir.

Bazı evde tedavi yöntemleri ile el ayak ağız hastalığı semptomlarından kurtulma sağlayabilir. Özellikle ağızdaki kabarcıkların daha az rahatsız edici olmasını sağlamak için aşağıdaki ev ilaçları denenebilir:

·        Buz veya çubuklu dondurma emmek.

·        Dondurma veya şerbet yemek/içmek.

·        Soğuk içecekler içmek

·        Narenciye, meyve içecekleri ve sodadan kaçınmak.

·        Baharatlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmak

Ağızda ılık tuzlu su çalkalamak da ağızdaki kabarcıklar ve boğaz yaraları ile ilişkili ağrıyı dindirmeye yardımcı olabilmektedir. Bu işlem günde birkaç kez veya gerektiği kadar yapılabilir.