El yıkama neden bu kadar önemli?” sorusu kişiler tarafından oldukça merak ediliyor. Yapılan araştırma ve çalışmalar sonucunda iyi yıkanmayan ellerin, bulaşıcı hastalıkların yayılımında ve gıda zehirlenmelerinin meydana gelmesinde olumsuz etkiler yarattığı ortaya çıkmıştır. Hastanede meydana gelen enfeksiyonların, gıda sebepli hastalık salgınlarının ve gıda zehirlenmelerinin nedenlerinin en önemli sebeplerden birisi çalışan personelin el hijyeninin yetersiz olmasıdır. Bu nedenle kurallara uygun ve doğru el yıkama alışkanlıklarının kazanılmış olması bulaşıcı hastalıkların kontrol altında tutulmasında ve gıda zehirlenmelerinin önüne geçilmesinde etkili olacaktır. Aynı zamanda toplumun yaşam kalitesi de bu sayede yükselecektir.
El yıkamanın faydaları ise, günlük olarak yapılması gereken en önemli kişisel hijyen ve temizlik olarak görülmektedir. Ellerin sık bir şekilde ılık su ve sabun ile yıkanması, çatlak ya da sıyrıkların oluşmasına engel olurken, tırnakların ise kısa ve temiz olması bulaşıcı hastalıkların çoğalmasını ve yayılmasını önlemek adına en etkili durumlardan biridir. 

El yıkama konusunda dikkat edilmesi gerekenler

  • Hastalıklardan ve mikroorganizmalardan korunmanın en etkili yolu el yıkama ve temiz olmaktadır. Doğru bir el yıkama rutini ile ellerdeki hastalığa sebep olan mikroorganizmaların uzaklaştırılması sağlanmaktadır.
  • Su ve sabunun uygun kullanılması sonucu kurulama yönteminin de desteği ile birlikte el yüzeyinde bulunabilecek hastalık ve bulaşmalara sebep olan geçici mikroorganizmalar uzaklaşır. Bu durumun antiseptik etkileri ise el yüzeyindeki tüm mikroorganizmaları öldürür veya etkisiz bir hale gelir.
  • Katı sabun ya da sıvı sabunların kullanımlarında bir fark olmadığı söylense de kontamine olma riski sıvı sabunlarda daha az görüldüğü için tercih edilmesi gereken sabun türü sıvı olandır. Katı sabun tercihlerinde ise boyutların küçük tutulması önerilmektedir.
  • El yıkama konusunda suyun aşırı sıcak olması deriyi tahriş eder ve bu nedenle mikroorganizma girişine ortam hazırlayabilir. Bu yüzden suyun mutlaka ılık akıyor olması gerekmektedir.
  • Eller yıkandıktan sonra iyi bir şekilde kurulanması gerekmektedir. Eğer eller ıslak veya nemli kalırsa mikroorganizmaların bulaşma ihtimali daha da kolay bir hale gelecektir.

Bu konulara dikkat ederek el yıkama alışkanlığı kazanmanız sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır.