Elektrik faturaları vatandaşı çarptı

Vatandaş gelen enerji faturalarının altından kalkamadı.

Politika 07.10.2021 - 14:49 07.10.2021 - 14:56

Celal Emre Ünal / YENİGÜN - Elektrik ve doğalgaz faturasını ödeyemeyen vatandaşın elektriği kesildi. Kış mevsimi yaklaşırken vatandaş ne yapacağını kara kara düşünüyor.

Enerji faturalarına gelen peş peşe zamlar üzerine CHP İzmir Konak İlçe Başkanlığı basın açıklaması düzenledi. Yapılan basın açıklamasında CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu ve CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel ‘Hükümetin Enerji Politikaları’nı eleştirdi.

Kepenk kapatan vatandaş evindeki elektriği de ödeyemedi

Her eve girmeye gayret ettiklerini dile getiren CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, “Evlerde, mutfaklarda yangın var. Maalesef elektrik borcunu ödeyemeyen, çocuğuna harçlık veremeyen, öğrenci olduğu halde öğrenim göremeyen bir ülkede yaşar hale geldik. Genç işsizliği aldı başını gidiyor, esnaflarımız bir bir kepenk kapatmaya devam ediyor. Gültepe’de bir aileyi ziyaret ettim. Aile babası Kemaraltı’nda bir çay ocağı işletirken pandemi şartları nedeniyle kapatmak zorunda kalmış. Bir göz odada rutubetli bir evde elektrik faturasını ödeyememiş, biriken borçların cezalarıyla birlikte dört bin 500 TL’yi aşmış. Evde iki çocuk yaşıyor ve öğrenim göremiyor. Baba çocuğuna harçlık veremiyor, pantolon gömlek, ayakkabı alamadığı için çocuğunu okula göndermeye utanıyor. Utanması gereken bu vatandaşımız mıdır? Utanması gerekenler vatandaşı bu duruma sokanlardır. Biz bütün sorunları çözmeye talibiz” dedi.

CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruscu

Dağıtım şirketleri vatandaşı suçladı”

Gruşçu, “İzmir’de Roman mahallelerinde vatandaşlarımızın elektrik borcu birikmiş ve ödeyemedikleri için elektrikleri kesilmiş. Elektriklerini kullanamadıkları için çeşitli yollar tercih etmişler. Onlara kolay kolaylık göstermek yerine iktidarın elektriği devrettiği yandaş dağıtım şirketleri roman yurttaşlarımızı suçladı ve onların hırsızlık yaptığını iddia etti. Borcundan elektriği kesilmiş vatandaşımızı gözetmek bizim görevimizdir. Sosyal devletin görevi hiç kimseyi ayırmadan ve ayrıştırmadan her kesimi kucaklayarak onların sorununu çözüm bulmadır” diye konuştu.

Yanlış politikaların faturası vatandaşa kesildi”

Ucuzlayacağı ve kalitesinin artacağı söylenen elektrik hizmeti bu yanlış politikalar sayesinde yalnızca 3 yılda, tam 2 katı fiyatına yükseldiğinin altını çizen Gruşçu, 1 Ocak'tan bu yana yapılan 2 elektrik zammı toplamda yüzde 22'yi buldu. Doğalgazda her ay düzenli olarak ayrıca zam yapılıyor. Akaryakıtta neredeyse her ay zam yapılıyor. Ülkeyi yönetemeyen Ak Parti iktidarı, yanlış politikalarının faturasını her zaman ki gibi yine vatandaşa kesti. Buradan elektrik şirketlerine de iki çift sözümüz var. Milletin sırtına çökmeye çalışırsanız, elektriğe zam yapmaya kalkarsanız bunun bedelini ödeyeceksiniz. Eğer zam yaparlarsa, gerekirse kademeli olarak tüketimi durdurmaya çağıracağız halkımızı, bunun mücadelesini vereceğiz. Zam yapmaya kalkarlarsa yarın iktidar olduğumuzda bunun hesabını kesinlikle soracağız” diye konuştu.

Elektrik faturaları vatandaşı çarptı (1)

Elektrik firmaları kendi cebini düşünüyor”

Türkiye’nin bugünlerde geçim sıkıntısı çeken çaresiz, umutsuz ve yüzü gülmeyen insanların memleketi olduğunu belirten CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, “Verilen sözlerin tutulmadığı fakir fukaranın ezildiği, devlet memurlarının , işçilerin, emeklilerin ayın sonunu getiremediği bir ülke haline getirdiler. Elektriğin özelleştirilmesi nedeniyle faturalardaki tablo ağır, firmalar vatandaşı yok sayarak yalnızca kendi karlarını düşünür hale geldi. Bu iktidar Cumhuriyet’in kazandırdığı bütün kuruluşları sattı. Şimdi bizi zalimlerin eline bıraktı ve kendileri de verdikleri hiçbir sözü tutmadığı gibi yoksul insanların elektriksiz, doğalgazsız, susuz, yiyeceksiz kalmasını seyreder hale geldiler” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel

Vatandaş faturalarını ödeyemiyor

İnsanların faturaları ödeyemediğini ifade eden, CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, “Vatandaşı çarpan elektrikle ilgili bazı rakamlar vereceğim, 16 Aralık 2019 da 14.5 milyon insan borcunu ödeyemediği için elektriksiz kaldı. 4 Aralık 2020 Türkiye’de 590 bin ailenin doğalgazı kesildi ve 123 bin ailenin elektrik borcunu ödeyemediği ortaya çıktı. 5 Nisan 2021 tarihinde 3.7 milyon insanın hanenin elektriği kesildi. Bir evde dört kişi yaşadığını kabul edersek 12 milyon insanın elektriği kesildi. Önümüz kış içinizi karartmak istemiyorum ama peş peşe gelen zamlarla önümüz karanlık gözüküyor” diye söyledi.


 

Yorumlar