Elektrik faturası, teknolojinin gün geçtikçe gelişmesi ve bu nedenle teknolojik aletlere bağlı kalmamız sonucunda etkilenebilmektedir. Güncel sorgulama gerçekleştiremediğimiz faturalarda ay sonu toplu bir fiyatla karşılaşırız. Bu toplu fiyatların belirli kısımları vergilere gitmektedir. Bu nedenle asıl harcanan enerji miktarını hesaplamanın yöntemleri de mevcuttur. Faturaya yansıyan bu tutarları ve harcamalarımızı düşürmek ve elektrik enerjisinden tasarruf etmek için alınması gereken belli başlı önlemler vardır. 

Elektrik faturasını düşürmenin 8 yolu!

Alınacak basit önlemlerle; elektrik faturasını düşürmek ve yüklü faturalardan kurtulmayı sağlamak mümkün. Günlük ve haftalık olarak sorgulama gerçekleştiremediğimiz faturalarda ne kadar harcama yaptığımızı bilemeyiz. Fakat yapacağınız tasarruflar sayesinde fatura ödeme günü geldiğinde farkı hissedebiliriz. 

1.      Ampullerinizi LED'lerle değiştirebilirsiniz. LED ampuller, geleneksel akkor lambalardan yüzde 80'e kadar daha az enerji kullanır. 

2.      Tüm beyaz eşyalarda yüksek enerji sınıflı A ve daha üstü tercih edilmelidir.

3.      Gün ışığından mümkün olduğunca fazla yararlanmak yine enerji tasarrufu sağlayacaktır.

4.      Duvarları açık bir renge  boyamak ortamı aydınlatır bu sayede elektrikten tasarruf edebilirsiniz.

5.      Su kaynatırken elektrikli kaynatıcılar tercih edilmemelidir çünkü ısıtıcılar en fazla elektrik harcayan cihazların başında gelir. Su ısıtıcısı kullandığınız ayın elektrik faturası ile kullanmadığınız ayın faturasında ciddi farklar görülmektedir. Bu durum ödeme tutarınızın düşmesi açısından izlenmesi gereken bir adımdır.

6.      Kullanmadığınız elektrikli cihazlar fişte olduklarında enerji harcarlar. Kullanılmayan cihazlar fişlerinden çekilmelidir.

7.      Çamaşır ve bulaşık makinesini mümkün olduğunca tam kapasite çalıştırılmaya özen gösterilmelidir.

8.      Fırında yemek pişirirken kapağını açmak ısı kaybına yol açar bu durum daha fazla enerji tüketimine neden olur. Pişirme esnasında fırının kapağı mümkün olduğunca açılmamalıdır. 

Bu önlemler ay sonunda karşılaşacağımız fatura tutarında tasarrufa gitmek için önerilen basit ve kolay adımlardır. Bu önlemler sayesinde faturanın ödeme tutarında kayda değer değişiklikler gözlenebilir.

Harcanan elektrik miktarı nasıl hesaplanır?

Her ayın elektrik tüketimi için vergiler dahil mesken birim fiyatı belirlenir. KWh cinsinden elektrik tüketimi ile belirlenen rakam çarpılarak toplam ödenmesi gereken fatura tutarı hesaplanır. Öte yandan, toplam elektrik faturası tutarı belirlenen rakama bölünerek kWh cinsinden toplam elektrik tüketimi ay sonunda sorgulanabilir.