İzmir’de üç bin 100 üyesi bulunan Elektronikçiler Esnaf Odası Başkanı Ali Üstün zam yağmuruna tepki gösterdi.

Yükü taşıyamıyoruz, bıçak kemiğe dayandı Yükü taşıyamıyoruz, bıçak kemiğe dayandı

Nihat AK/ İzmir Elektronikçiler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Üstün ve Başkanvekili Çetin Akbıyık son dönemde gelen zamları farklı bir yöntemle protesto etti. Oda üyelerinin maliyet artışları nedeniyle yapmak zorunda oldukları zamlara açıklık getirmeleri istendi. Dükkan kapıları ve müşterilerinin görebilecekleri yerlere girdi faturaların asılması uygulamasını başlattılar.    

haber-yenigun (1)

Sübvanse de bir yere kadar

Elektronikçi esnaf üyelerinin kara gün dostu olduklarını ama son gelen zamlarla ayakta kalma mücadelesi verdiklerini belirten Oda Başkanı Ali Üstün, “Toplumun ekonomik ve sosyal dengesinin sağlanmasında kilit rol oynayan üyelerimiz son dönemde artan maliyetler karşısında zor günler geçirmektedir. Ne yazık ki üyelerimiz bu zamları kendi öz kaynaklarıyla sübvanse etmeye çalışmaktadır. Öz sermaye ile karşılamak bir yere kadar yapılabilir”dedi.

Açlığa mahkum etmeyin

Zamlanan ana girdileri olmadan hizmet verebilmelerinin mümkün olmadığını belirten Başkan Üstün, “Biz elektronikçiyiz. Elektrik olmadan iş yapamayız. Servislerimiz yakıt kullanmadan tüketiciye hizmet veremez. Esnaf ve sanatkarlarımızın üretim ve hizmet verebilmeleri için gerekli olan zorunlu elektrik ve yakıt için üyelerimize pozitif ayrımcılık istiyoruz. Tarım kesimine nasıl indirimli yakıt verilebiliyor ise bizlere de elektrik ve yakıt indirimli verilebilir. Ana girdilerimizdeki KDV oranı sembolik yüzde 1’e indirilebilir. Devletimiz bu destekleri esnafımıza yapması halinde üretim ve hizmet devam eder. Aksi takdirde. Sadece İzmir’deki üyelerimiz ve çalışanlarımız aileleriyle birlikte yaklaşık olarak 20 bin kişi açlık ve sefalete mahkum kalır”şeklinde konuştu.

haber-yenigun (2)

Zamlar geriye alınsın

İzmir Elektronikçiler Odası Başkanvekili Çetin Akbıyık, “Bizler sürekli esnafımızla omuz omuzayız. Her çaldığımız kapıdan aynı şikayetleri alıyoruz. Esnafımız son çare faturalarını müşterilerinin görebileceği yerlere asmaya başladı. Zamlı fiyatlar müşterilerimizi bile şok ediyor. Bu zamların geriye alınması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’dan talep ediyoruz”dedi. İzmir’deki elektronikçi esnaf geçmiş aylar ve son girdi faturalarını müşterilerinin göreceği yerlere asmaya başladı.  

haber-yenigun (3)