07.09.2021, 14:56

Elimi sallasam tarım uzmanına çarpıyor

Sosyal medyanın gücü ortada. Sosyal medyada popüler olmak da artık eskiye nazaran daha kolay. Hal böyle olunca da artık güç dengeleri farklılaşıyor.

Artık o kadar kolay bir şey uzmanı olunuyor ki!

Herkes birden bire tıp uzmanı, tarım uzmanı, gıda uzmanı, zeytinyağı uzmanı, şarap uzmanı, yemek uzmanı, gurme, moda uzmanı, seyahat uzmanı oluveriyor.

Bu uzmanlıkların en tehlikelisini Kovid-19 pandemisi ile birlikte yaşadık. Önüne gelen herkes “Tıp Doktoru” edasıyla ahkam kesiverdi. Sosyal medyada: Şöyle yaparsanız şu olur, yok böyle yapın, yok şöyle yapın… o kadar çok “Uzman” akıl vermeye başladı ki bizlere neredeyse konunun gerçek uzmanı tıp doktorları bile inanacaklardı bu denilenlere.

Ben haddimi bilerek sadece kendi konu uzmanlığım ile ilgili konuya girmek istiyorum.

Hep şöyle diyorum: Tarım ve gıda bizim ülkemizin geleceği. Bu konuyu da uzmanları konuşsun. Ama maalesef o kadar çok uzmanı var ki bu konunun da.

Hem sosyal medyayı hem de basılı ve görsel medyayı çok yakından takip eden biri olarak tarım ve gıda alanında o kadar çok uzmanımız varmış ki şaştım kaldım. Organiği, iyi tarımı, biyodinamik tarımı, zirai ilaçları, kimyevi gübreyi, toprağı, doğayı, gıdayı, gastronomiyi, zeytini ve zeytinyağını, üzümü ve şarabı, coğrafi işaretleri, rekolteleri, fiyatları, kalıntıyı, GDO’yu, hayvancılığı, yemleri, sütü, peyniri, gıda işletmelerini, gıda ihracatını… tarım ve gıdanın her alanını biliyor bu uzmanlarımız.

Sosyal medyada da çok güçlü bu uzmanlarımız. Çünkü takipçileri çok. Takipçileri çok olunca da etki alanları çok geniş oluveriyor. Her söylediklerine inanıyor insanlarımız.

Benim gibi ziraat mühendisi veya yakın meslek gıda mühendisleri boşuna okumuşuz. 4 yıl okumaya bilim öğrenmeye gerek yok!

Sevgili yeni dönem uzmanları bir veya iki tane internet yazısı okuyarak doğru veya yanlış bilgilerle uzman oluveriyorlar.

Biz yıllarını vermiş meslek erbapları ise ne dersek diyelim o yeni dönem uzmanları gibi olamıyoruz.

Sevgili dostlar bir iki cümle ile uzman geçinen kişileri dinleyip onları önemseyip onlara pirim yaptırmayın lütfen.

Bazen ben bile şaşıyorum, gerçekten böyle mi? Diyorum.

Sektörde o kadar çok; bilgili, konuya hakim, bilim yolunda ilerleyen insan var ki.

Lütfen bir yazıyı okuduğunuzda, onu yazanın eğitimine, araştırmalarına, diğer makalelerine bakın.

Artık sözde uzmanlara inanamama zamanı.

Lütfen unutmayalım ülkemizin geleceği tarım ve gıdada. Tarım ve gıdayı aklın ve bilimin ışığında ilerleyerek bir yerlere getirebiliriz.

Yorumlar