Elma fidanının dikilmesi sırasında akla gelen sorular nasıl ve ne zaman elma fidanının dikilebileceği yönünde olmaktadır. 

Elma fidanı nasıl dikilir? Nelere dikkat edilmeli?

Yaşanılan coğrafyanın iklim şartlarına bağlı olarak elma fidanının ekilme zamanı belirlenebilmektedir. Bu sebeple ekim zamanı farklılık oluşturabilir. Kışın don yaşanan bir bölgede yaşıyor iseniz ilkbahar aylarında dikim işlemi gerçekleştirilmesi daha doğru olacaktır. Bunun yanında dikilecek alanın da önemi büyüktür. Eğer ki dikilecek alandaki toprakta çok fazla su bulunuyor ise drenaj yapılmalıdır. Fazla su elma fidesinin kökünde çürümeye neden olacaktır. Aynı zamanda sadece bir fidan dışında büyük bir alanda bahçe ekimi gerçekleştirilecek ise de toprağın daha öncesinde sürülmesi gerekir. Sebebi ise toprağın belirli süre havalanması içindir. 

Fidan dikim alanlarında aralık oluşumları da oldukça önemlidir. Nemli bir alanda ekim yapılacak ise böcek ve mantarların oluşumunu göz önünde bulundurarak seyrek ve kuru toprak tercih edilmelidir. Elma fidanı dikim aralığı genellikle 3-5 metre aralıklarla yapılmalıdır. Ekim ardından aşı gerçekleştirilme zamanında da fidanın cinsine göre aşı seçimi yapılmalıdır. Bu aşamada dikkat edilen kriter bitkinin boyudur. 

Elma fidanı hem tohum şeklinde hem de fide şeklinde ekilebilmektedir. Tohum şeklinde ekimler için öncesinde tohumun çimlendirilmesi gerekir. Elma fidesi ekerken en dikkat edilmesi gereken konu da toprağın elverişliliğidir. Bu sayede kaliteli ürün elde edilebilir. 

Elma fidesi ne zaman ekilmelidir?

Elma fidanı çeşitleri farklılık göstermektedir. Bu çeşitler arasında şunlar bulunmaktadır: Erkenci anna elma, summer red elma, granny smith elma, braeburn elma, pink lady elma, joremini elma, jonagold elma, gala, fuji, golden elma. 

Her elma fidesi çeşidi için farklı özellik ve zaman aralığı söylenebilmektedir. Ancak genel olarak nisan yağmurlarından sonra ekilmemesi tavsiye edilmektedir. Sebebi ise fidenin verimliliğini ve kalitesini düşüreceği yönündedir. Önerilen tarihler sonbahar aylarıdır. 

Ekilen elma fidanı uygun koşullar sağlandığı takdirde birkaç yıl içerisinde mahsul verebilmektedir. Verimli şekilde ürün verebilmesi ise düzene oturup beş yıl beklemesi ile mümkündür. Yarı bodur ve bodur elma fidanları  ise daha erken sürelerde mahsul verebilmektedir.