Yemek yapmakla ilgilenen her insanın aklına elma sirkesiyle turşu yapılır mı sorusu gelmiştir. Turşu yapımında genellikle üzüm sirkesi tercih ediliyor çünkü üzüm sirkesi ile turşu daha sert bir yapıda oluyor. Bu nedenle her ne kadar üzüm sirkesi daha popüler olsa da elma sirkesiyle turşu yapmak da gayet mümkün.

Elma sirkesi ile yapılan turşu kıvam olarak biraz daha yumuşak olacaktır. Yukarıda belirtildiği gibi turşunun kıvamının daha sert olması isteniyorsa üzüm sirkesi tercih edilebilir. Sonuç olarak, hem üzüm sirkesi hem de elma sirkesi turşu yapımında rahatlıkla kullanılabilir.

Elma sirkesiyle turşu nasıl yapılır?

Elma sirkesiyle karışık turşu tarifi:

Malzemeler: 

·        Beyaz lahana

·        Havuç

·        Salatalık

·        Salçalık kırmızı biber

·        Yeşil biber

Turşu suyu için;

·        Elma sirkesi

·        Tuz

·        Şeker

·        Limon tuzu

Tarif: 

3 kiloluk turşu kabı için: Lahanalar küçük olmayacak şekilde doğranır. Havuçlar dilimlenir. Biberler istenilen şekilde iri iri doğranır. Salatalıklar kalın dilimler halinde doğranır ve kaplara fazla boşluk kalmayacak şekilde yerleştirilir. 1,5 litre su; yarım çay bardağı elma sirkesi, 1 yemek kaşığı şeker, 2 yemek kaşığı tuz, 1 çay kaşığı limon tuzu eklenir.

elma sirkesiyle turşu yapılır mı 2

Üzüm sirkesiyle turşu tarifi

Yukarıdaki elma sirkesiyle turşu tarifinin aynısı üzüm sirkesi kullanılarak da yapılabilir. Eğer daha sert ve keskin bir kıvam elde etmek istiyorsanız üzüm sirkesi ile turşu yapmayı tercih edebilirsiniz. 

Birçok kişi tarafından turşu yapımında üzüm sirkesi kullanılıyor. Uzmanlar da tatlı olmayan malzemeler ile yapılan turşularda üzüm sirkesinin kullanılmasının turşuyu daha lezzetli yapacağını söylüyorlar.

Peki beyaz sirkeyle turşu yapılır mı?

Diğer sirke çeşitlerine göre daha az bilinen ve kullanılan beyaz sirke diğer sirkelere kıyasla daha keskin bir koku ve tada sahiptir. Yemeklere konması pek tavsiye edilmese de beyaz sirkeyle turşu yapılabilir.

Sonuç olarak, elma sirkesiyle turşu yapıldığında turşunuz daha yumuşak bir kıvama sahip olacaktır. Üzüm sirkesiyle turşu yapıldığında daha sert ve keskin bir kıvam elde edilir. Bu yüzden turşu yapımında en çok üzüm sirkesi tercih edilir. Beyaz sirkeyle turşu yapıldığında da üzüm sirkesine benzer sonuçlar elde edebilirsiniz.