Elvis'in peri masallarını andıran hayat hikayesine ve benzersiz başarılardan oluşan müzik kariyerine göz atabileceğin bir içerik aşağıda sizi bekliyor.

Elvis Presley, şüphesiz adını bir daha silinmemek üzere müzik tarihine yazdıran sayılı kişiler arasında yer alıyor. Elvis'i bu kadar özel kılan detayların başında ise yepyeni bir müzik tarzına öncülük etmesi, zamansız şarkıları, göz alıcı stili ve etkileyici karakteri geliyor. Talihsizliklerle dolu bir hayata gözlerini açan efsane yıldız, ilerleyen yıllarda muhtemelen kendisinin de tahmin edemeyeceği, müthiş başarıların birbirini takip ettiği muhteşem bir sanat yolculuğuna başlıyor. Elvis'in peri masallarını andıran hayat hikayesine ve benzersiz başarılardan oluşan müzik kariyerine göz atabileceğin bir içerik seni bekliyor.

En Klasik Soruyla Başlayalım O Zaman: Elvis Presley Kimdir?  

Elvis Aaron Presley, 8 Ocak 1935'te, dikiş diken bir annenin ve tarlalarda çalışan bir babanın ilk çocuğu olarak Mississipi'de dünyaya geliyor. Ailenin aslında ikiz bebekleri oluyor ancak Elvis'in ikizi Jessie Garon, ne yazık ki ölü olarak doğuyor. Babası Vernon'un yaptığı 2 odalı aile evinde yaşamaya başlayan Elvis'in bebeklik, çocukluk ve ilk gençlik yılları yoksulluğa ve birçok trajik olaya sahne oluyor. Geçim sıkıntısı çeken Elvis ve annesi Gladys, Vernon'un yaptığı çeşitli yolsuzluklardan dolayı hapse girmesiyle birlikte daha çok borçlanıyor. Artan borçları sonucu evlerini kaybeden ikili, akrabalarının yanlarına taşınıyor ve yoksulluk içindeki hayatları burada devam ediyor.

Tüm bu maddi zorluklara rağmen Elvis Presley çocukluğu sevgi dolu bir dönem olarak geçiyor. Ailesi ve çevresi, ikizinin hayatını kaybetmesiyle birlikte tek kalan Elvis'in adeta üstüne titriyor. Okuluna ve kiliseye giden, genellikle sessiz bir çocuk olan Elvis'in müzikle ilgilenmeye başlaması, bir doğum günü hediyesiyle birlikte gerçekleşiyor. Annesi, Elvis bisiklet istemesine rağmen paraları yetmediği için ona gitar hediye ediyor. Böylece evde, okulda, çeşitli yarışma ve fuarlarda bu gitarıyla şarkılar çalmaya başlayan Elvis, ilk derecesini bir country klasiği olan "Old Shep" şarkısı ile alıyor. İlk dönemlerinde ağırlıklı olarak country tarzı şarkılar çalan Elvis, ilerleyen yıllarda blues ve jazz ile tanıştıktan sonra yalnızca şarkıları çalmakla kalmıyor, aynı zamanda oldukça hoş bir tarzla seslendiriyor. Liseden sonra da müzik tutkusundan vazgeçmeyen Elvis Presley, söylediği bu şarkıları daha geniş kitlelere duyurmak için çeşitli plak şirketlerine gidiyor. Bu noktadan sonra ünlü yıldızın şarkıcılık kariyeri de farklı bir boyut kazanmış oluyor.

Jazz ve Blues ile Hayatı Değişen Elvis Presley

Memphis Recording ve Sun Recording'e giden şarkıcı, dönemin pop şarkıları sayılan "My Happiness" ve "That’s When Your Heartaches Begin" şarkılarını kaydediyor. Plak yapımcısı Sam Philips, Elvis'in tarzını beğeniyor çünkü o dönemde blues ve jazz şarkılarını yalnızca siyahi şarkıcılar seslendirdiği için, blues ve jazz söyleyen bir beyazın yaratıcı ve ilginç olabileceğini düşünüyor. Sam Philips'in desteğiyle 5 Haziran 1954'te Arthur Crudup'un sözlerini yazdığı "That's All Right" şarkısını kaydeden Elvis, kısa bir sürede Memphis'in radyolarında en çok dinlenen isme dönüşüyor. Bu şarkıyla birlikte rock & roll devrini başlatan Elvis Presley, aynı zamanda blues ve     söyleyen en ünlü beyaz Amerikalı olmayı da başarıyor. Ünü yayıldıkça olumsuz tepkiler de alan Elvis için, şarkıcılık dışında geçimini sağladığı iş olan şoförlüğe atıfta bulunmak amacıyla "Şarkı söylemeyi bırakıp kamyon şoförlüğüne geri dönmeli." diyenler dahi oluyor.

Olumsuz eleştirilere rağmen hayranları da hızla artan Elvis Presley hayatı günden güne değişerek bambaşka bir yönde ilerliyor ve şöhret basamaklarını oldukça hızlı bir şekilde tırmanıyor. Elvis Presley'nin ilk kez 1 numaraya yükseldiği parçası ise Heartbreaker Hotel oluyor ve bu single, 1 milyondan fazla satarak 8 hafta boyunca müzik listelerinde kalıyor. Elvis Presley, kısa sürede Amerika çapında ünlü bir şarkıcıya dönüşüyor, dönemin en çok izlenen TV şovu Stage Show'a konuk oluyor, plakları yok satıyor ve şarkıcılık kariyerinin yanı sıra oyunculuğa da el atıyordu. Elvis Presley, artık onu efsane hâline getiren sürecin tam olarak en görkemli günlerini yaşıyordu.

Elvis Presley Biyografi Notları: Özel Hayatı, Ailesi, Çocuğu ve Ölümü

Hayatı boyunca sessiz ve uyumlu bir karakter olan Elvis Presley, özellikle diğer ünlü şarkıcılarla karşılaştırıldığında oldukça sakin bir hayat sürüyor. 1967 yılında uzun süredir ilişki yaşadığı ve hayatının aşkı olarak tanımladığı Pricilla Ann ile 1 Mayıs 1967'de evlenen Elvis, 1 Şubat 1968'de ise Lisa Mary adını verdikleri kızları sayesinde baba oluyor. Bu süreçte rol aldığı birçok sinema filminin ardından çıkardığı "How Great Thou Art" albümüyle Grammy ödülüne layık görülen ünlü yıldız, sonraki yıllarda 2 kez daha Grammy ödülünü almayı başarıyor. Özel hayatında işlerin bu kadar yolunda gitmediği dünyaca ünlü şarkıcı, büyük bir aşkla evlendiği karısından 1 Ekim 1973 tarihinde boşanıyor.

Ayvalık UNESCO sürecinde uzmanlarla iletişim halinde Ayvalık UNESCO sürecinde uzmanlarla iletişim halinde

70'li yıllar, Elvis Presley için genel olarak iyi gitmiyor. Hızlı şekilde kilo alan ve 1975 yılında ciddi sağlık sorunları yaşamaya başlayan şarkıcının, 1977 yılında çıkardığı "Moody Blue" albümü son albümü oluyor. Ardından bir albüm daha çıkarmak istese de ağırlaşan sağlık sorunları nedeniyle bu isteğini ertelemek zorunda kalıyor. 2 Ağustos 1977'de ise kız arkadaşı Ginger Alden, kendisini Graceland'daki evinin banyosunda baygın şekilde buluyor ve hastaneye kaldırılan Elvis Presley, ne yazık ki kurtarılamıyor. Ölümüne rağmen günümüzün en popüler şarkıcılarından biri olan Elvis Presley efsanesi, sonsuza kadar devam edecek gibi görünüyor.