Emekliler aylıklarının güncellenmesi, elektrik, doğalgaz, akaryakıt ve gıda zamlarının geri alınması talebiyle Ankara'da mitingde buluştu.

Emekliler aylıklarının güncellenmesi, elektrik, doğalgaz, akaryakıt ve gıda zamlarının geri alınması talebiyle Ankara'da buluştu. Ülkenin farklı bölgelerinden 15 Nisan'da başlayan yürüyüş, 16 Nisan’da Ankara Anıt Park'ta düzenlenen mitingle sonlandı. 


Mitingin düzenleyicisi Tüm-Emekliler Sendikası olup;  İzmir Şubeleri Ankara mitinginin  öncesinde İzmir-Konak'ta basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması 15 Nisan Cuma günü saat 17.30'da Konak eski Sümerbank binası önünde yapıldı. Birçok emekli grup, platform, dernek ve sendika emeklilerin bu ortak isteklerine destek verdi. Bu kapsamda TÜRBEP Türkiye Bağımsız Emekliler Platformu Ege Bölgesi İzmir İl Temsilciliği de meydanda yerini aldı.

Tüm Emekli-Sen Konak Şube Yürütme Kurulu'ndan yapılan basın açıklamasında: 
"Emekliler Ankara’ya yürüyor! Ekonomik ve demokratik haklarını talep eden biz emekliler; insanca yaşamak istiyoruz. Sesimizi, gücümüzü birleştiriyor, 'Artık Yeter!'diyoruz. Açlık sınırında Değil ölüm Sınırındayız" denildi.

Emeklilerin Talepleri :

-Emekli aylığı en az 5200 TL olmalı ve 1 Ocak 2022 tarihinden geçerli olmak üzere, emekli aylıklarına en az %60 oranında artış yapılmalıdır.

-İntibak yasası onaylanmalı.2000 yılindan beri olusacak farklar emeklilerimize verilmeli.

-Yılda 2 kez verilen ikramiye miktarı 4’e çıkarılmalı ve bir maaş tutarında olmalıdır.

Gözden kaçırmayın

İsveç ve Finlandiya heyeti Ankara'ya gelecek İsveç ve Finlandiya heyeti Ankara'ya gelecek

-Sağlık hizmetlerinden alınan katkı payları kaldırılmalı, tamamen ücretsiz olmalıdır.

-Yılbaşından bu yana başta elektrik, doğalgaz ve akaryakıt olmak üzere temel tüketim maddelerine yapılan zamlar geri alınmalıdır.

- Emekli sendikalarının önündeki engeller kaldırılmalıdır.

-3600 ek gösterge yasası cıkarilmalı.