Emeklilerin gözü temmuz zammına çevrildi. Oranlar netleşmeye başlarken emeklilerden ek zam talebi geldi. Beklenilen zammın gelmemesi durumunda emeklileri daha da zor günler bekleyecek.

Merkez Bankası faiz kararı açıklandı Merkez Bankası faiz kararı açıklandı

GÜVEN GÜNEŞ/YENİGÜN- Emeklilerin aylardır beklediği ara zam oranları belli olmaya başladı. Mevcut maaşlarına yüzde 40 ila 50 arasında bir zam gelmesi beklenirken, bu oranların gerçek piyasayla uyuşmadığını, enflasyon farkının üzerine ek zammın yapılmasını talep ettiklerini belirten Tüm Emekliler Sendikası Konak Şube Başkanı Ayşe Ekşioğlu, "Emeklilerimizin, hem aylıklarına ek zam yapılması hem de ikramiyelerinin artırılması gerekiyor. Emekli maaşları, açlık sınırının da altında kalıyor. Taleplerimiz yerine getirilene kadar da sesimizi duyurmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

AÇLIK SINIRININ ALTINDA

Önümüzdeki günlerin emekliler için daha da zor geçeceğini belirten Tüm Emekliler Sendikası Konak Şube Başkanı Ayşe Ekşioğlu, “Ülkemizde açlık sınırı 6 bin liraya dayanmışken emekliler 2 bin 500 lirayla adeta yaşam mücadelesi vermektedirler. Yüzde 40’lık enflasyon farkı konuşuluyor. Bu da bin liraya denk geliyor. Bu yaşam şartlarında bin lira farkla emekli maaşını 3 bin 500 liraya çıkarsanız ne olur? Ekmek 5, akaryakıt 30 lira olmuşken bu parayla bizlerin nasıl geçinmelerini bekliyorlar. Maaşlarımız, açlık sınırının yüzde 50’si bile değil! Bizler, açlık sınırının altında ne varsa artık onu yaşıyoruz.  Yoksulluk sınırı kriterleri belirlenirken kira, gıda, yakıt, eğitim, sağlık gibi harcamalara 17 bin lira ayrılıyor. Bizlerin talebi çok açık ve nettir. Maaşlar en az asgari ücret düzeyinde olmalıdır. Yıllık verilen ikramiyeler arttırılmalıdır. Yüzde 40 civarında yapılması planlanan farkı kabul etmiyoruz. Bu olması durumunda emeklileri daha da kötü günler bekliyor” dedi.

ayşe baskan yenigün

Avrupa hayal oldu

Simidin bile artık emekliler için lüks olduğunu belirten Başkan Ayşe Ekşioğlu, “Avrupalı bir emekli Türkiye’ye gelip tatilini yapabiliyorken, biz emekliler ise Kemeraltı'na bile gidemiyoruz. Bir ülkenin emeklisine verdiği değeri görmemiz açısından önemli bir örnek olduğunu düşünüyorum. Bizler yıllarca çalıştık ve ülkemize katkı sağladık.  Bizlere verilen değer ise ortadır. Yıllarca emekli olmayı bekleyen insanlar emeklilikten sonra tekrar ikinci işte çalışmaya başladılar. Bu, emekli insanlara reva değildir.  Bizler ölmüşüz ve ağlayanımız yok. Diğer yandan kendilerine bir gecede zam yapmakta behis görmeyenler, emeklilere gelince sessizliğe bürünüyorlar. Emekliler, insan yaşamına ve onuruna yakışacak maaşları da hak ediyorlar. Taleplerimiz yerine getirilene kadar da sesimizi her yerde duyurmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

MÜJDE BEKLİYORUZ

Atatürk'ün de emekli olduğu ve ülkemizde  Emekliler günü olarak kutlanan 30 Haziran'dan önce müjde beklediklerini söyleyen Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) İzmir Şubesi Başkanı Zekeriya Beypınar, "İçinde bulunduğumuz ekonomik şartlar belki de en çok emeklileri etkiliyor. Önümüzde bayram var. Bizler bayramı kutlayamıyoruz çünkü bütün emeklilerin kafasında acaba maaşımız ne olacak ve bununla geçinebilecek miyiz endişeleri var. Geçen dönem asgari ücret kadar artış bekliyorduk. Ancak ne yazık ki istediğimiz gerçekleşmedi. Bu nedenle ekonomik olarak çok sıkıntı yaşadık. 

Yılbaşından bu yana enflasyon yüzde 70’i geçti. Temmuz ayından sonra yaşam şartları daha da zorlaşacak. Bu yüzden en düşük emekli maaşı talebimiz asgari ücret ile aynı olmalıdır. Emekliler Kurban Bayramı’nda kapılarına gelecek kurban yardımını bekliyorlar. Milyonlarca emekli, hem 30 Haziran Emekli Günü hem de önümüzdeki bayram öncesinde emekliler, bayramlarını daha güzel geçirmek için müjde bekliyorlar" diye konuştu.

emeklii yenigünn