Fadime KUZU ALTANHAN/ Ocak ayının gelmesiyle birlikte gözler emekli ve memur maaşlarına yapılacak zamlara çevrildi. Asgari ücrete yapılan yüzde 50'lik zammın ardından umutları daha da artan emekliler asgari ücrete yakın bir maaş beklerken yüzde 25'lik zam ile hem şaşırdı hem de hayal kırıklığı yaşadı. 2022 yılında memur emeklisine yüzde 30,6 SSK ve BAĞKUR emeklisine yüzde 25.46 olarak yapılan zamlarla emeklilerin maaş artışı enflasyonun altında kaldı.

HAYAL KIRIKLIĞI YAŞATTI

Emekli maaşlarına yapılan zammın kendileri için bir hayal kırıklığı yaşattığını söyleyen Türkiye Emekliler Derneği İzmir Şubesi Başkanı Zekeriya Beypınar, "Enflasyonun üzerinde bir zam yapılmasını bekliyorduk ancak emekliler enflasyonun altında kaldı. Asgari ücrete yüzde 50'lik bir zam yapılırken bize yüzde 25.46 zam yapıldı. Emekli maaşlarını bin 500 liradan 2 bin 500 liraya çıkardık, diyorlar. Bu şartlar altında bu zammın ne anlamı var? Elektrik, doğalgaz, kömür hepsine yeni yılla birlikte zam geldi. Gıda, giyinme, barınma ihtiyaçlarına gelen zammı saymıyorum" dedi.

"VİCDANIMIZ DAYANMIYOR"

Emeklilerin sıkıntılarının daha da arttığını dile getiren Beypınar, "Gıdaya gelen zamlarla emeklilerin buzdolapları dolmaz oldu. Gıda fiyatları her geçen gün artarken emekli maaşlarına bizlerin hiç beklemediği kadar az artışın yapılması emeklileri derinden üzdü. Emekliler pazara, markete gidemez oldu. Emeklilerin bu haline vicdanen dayanamıyorum. 2 bin 500 lirayla biz hangi ihtiyacımızı karşılayacağız. Sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanacağız. Sağlık ücretsiz diyorlar ancak eczaneye gittiğimizde raporlu ilaçlarımız için bile para ödüyoruz. Sigorta hastanelerinde sıra bulamıyoruz, özel hastanelere gitsek en az 180 lira muayene ücreti ödüyoruz. 2 bin 500 lirayı hangi karcama kalemize yetireceğimizi bilmiyoruz" açıklamalarında bulundu.

"4 BİN 250 LİRAYA YAKIN OLMALIYDI"

Emekli maaşlarına yapılan zammın TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerinin altında kaldığını söyleyen DİSK Emekli-Sen Konak Şube Başkanı Kadir Altanhan, "Bu ülkede gerçek enflasyon yüzde 60'ın üzerinde ancak biz TÜİK'in sahte enflasyon verilerinin bile üzerine çıkamadık. Emekliler bu ülkenin üvey evladı mı? Aldığımız her şeye neredeyse 3 katı zam gelirken bizlere bu kadar az maaş artışı yapılması kabul edilebilir değil. Emekli çarşıya, pazara çıkamıyor. Her gün bugünü nasıl geçireceğim diye düşünüyor. Öte yandan çocuklarına destek olamıyor. Yıllarca bu ülke için çalıştık, emek verdik. Ancak bizlerin emeklerine verilen değer bu mu? Bu iktidar emeklisine bunu layık görüyor, hak ettiği değeri vermiyorsa 13 milyon emekli de bunun hesabını sandıkta soracaktır" ifadelerini kullandı.

Memur, SSK ve BAĞKUR emeklilerinin farklı oranlarda maaş artışı yapıldığını belirten Altanhan, "Emeklileri de ikiye böldüler. Birine yüzde 30 diğerine yüzde 25.46 zam yaptılar. Bu insanların hepsi bu ülke için çalıştı. Ancak zamlara gelince onları da ikiye ayırdılar. Biz asgari ücret kadar olmasa da en azından 4 bin 250 liraya yakın bir rakamı hak ediyorduk" şeklinde konuştu.

"AÇLIĞA MAHKUM EDİLDİK"

Tüm Emekliler Sendikası Konak Şubesi Başkanı Ayşe Ekşioğlu, "Emeklilere yapılan zam değerlendirmeye alınacak bir rakam değil. Emeklileri kandırmaya çalışıyorlar. Bin 500 lira maaş alan emeklinin maaşını 2 bin 500 lira yaptık diyorlar. Çok para vermiş gibi her gün ekranlarda onları izliyoruz. Emeklilere layık görülen bu muameleyi kınıyoruz" dedi. 

TÜİK'in yüzde 36 olarak açıkladığı enflasyon rakamının da altında verilen emekli zammıyla emeklilerin sağlık hizmeti bile alamadığını dile getiren Ekşioğlu, "Emeklilerle dalga geçiyorlar. Enflasyona karşı emeklileri ezdirmeyiz diyorlar, ama verdikleri zam ortada. Emekliler bu parayla barınmayı mı, gıdayı mı, sağlık mı, hangi bir ihtiyacını karşılayacak. Temel ihtiyaçlarımızı bile karşılamayak bir rakamı çok büyük başarıymış gibi anlatıyorlar. Emekliler yine açlığa, sefalete mahkum edildi. Sağlık hizmetleri ücretsiz diyorlar ama biz hastaneye gittiğimizde dışarıdan film çektirip para alıyorlar. Sağlık hizmeti milletvekillerine ve onların bütün ailesine ücretsiz bizlere değil" dedi.

"BÖYLE ADALET OLMAZ"

Memur ve BAĞKUR emeklileri arasında ayrım yapıldığını belirten Ekşioğlu, "Memur emeklisine yüzde 30.6, SSK ve BAĞKUR emeklisine yüzde 25.46 zam yaptılar. Bir baba evlatları arasında ayrımcılık yapar mı? Ama onlar yaptı. Böyle bir adalet olmaz. Bu ülkede 13 milyon emekli var ve EYT'lileri de eklediğimizde 15 milyona yakın emekliden bahsediyoruz. Emekliler önüne gelen sandıkta bu yapılanın hesabını soracaktır. Bırakın sinemaya, tiyatroya gitmeyi gazete bile alıp okuyamıyorlar. Artık bunların hepsi bizim için bir lüks" diye konuştu.