Emek Partisi İzmir’de zamlara karşı üç ilçede eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi. Karşıyaka, Buca ve Çiğli’de yapılan açıklamalarda, tek adam ve onun politikalarına karşı, “Zamlar geri alınsın, ücretler artırılsın” talebi etrafında birleşik mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı.

Karşıyaka İZBAN girişi, Buca Şirinyer Migros önü ve Çiğli Kasaplar Meydanı’nda yapılan açıklamalarda “Yapılan zamlar geri alınsın”, “Zam zulüm işkence işte AKP”, “Sermayeye değil emekçiye bütçe”, “Vergide adalet ücrette adalet” ve “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları atılırken, çevredeki halk ve esnaf da alkışlarıyla destek verdi.

“ZAM GELMEYEN GIDA MADDESİ KALMADI”

Karşıyaka’da açıklamayı EMEP Karşıyaka İlçe yöneticisi Bekir Koçak okudu. Undan, yağa, sütten yoğurda zam gelmeyen gıda maddesi kalmadığını hatırlatan Koçak, ayrıca İzmir’de ulaşıma yapılan yüzde 25 zammı da ekledi.

Koçak, Karşıyaka Belediyesi’ne ait Kent A.Ş.’de çalışan işçilerin sorununa değinerek, “Kent A.Ş. işçileri aylardır geriye dönük alacaklarını alamıyor, ücretlerini parça parça alıyor. Yine ilçemizde depreme dayanıksız olduğu gerekçesi ile yıkılan ama yıllar geçmesine rağmen yeniden yapılmayan okullar nedeni ile çocuklarımız salgın koşullarında, birleştirilen okullarda hijyenik olmayan, kalabalık sınıflarda eğitim görmeye çalışıyor. Halk ekmek kuyrukları her geçen gün büyüyor” dedi.

METİN GÖKTEPE UNUTULMADI

Büyük oranda iktidar borazanı haline gelmiş olan medyada ise halkın yaşadığı zorlukların ya hiç gündeme gelmediğini ya da çarpıtıldığını belirten Koçak, “İşte bugün halka doğruları, gerçekleri ulaştırmak isterken görevi basında katledilen Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe’nin ölüm yıldönümü. Halktan yana gazete ve gazetecilere bugün her zamankinden daha çok ihtiyaç var” diyerek Göktepe’yi andı.

“İŞÇİLER YOKSULLAŞIYOR, PATRONLAR SERVETLERİNE SERVET KATIYOR”

Çiğli’de ise basın açıklamasını okuyan Bulut Filik, “Hemen yanı başımızda bulunan Organize Sanayi Bölgesinde gıda, tekstil, metal ve kimya sektörlerinde çalışan yaklaşık 50 bin işçi her geçen gün daha da artan yoksulluğun pençesine atılırken, patronlar kârlarına kâr, servetlerine servet katıyor” dedi. Hükümetin emekçilere yoksulluk, yolsuzluk, baskı ve yasaklardan başka hiçbir şey getirmediğini söyleyen Filik, birleşik mücadele çağrısında bulundu.

“HALKIN SEÇİMLERİ BEKLEYECEK VAKTİ YOK”

Buca Şirinyer Migros önünde yapılan açıklama konuşan EMEP Buca İlçe Başkanı Gürkan Emreoğlu, “Zam furyası altında sefalete sürüklenen, enflasyona ezdirilen, günde 9-10 saat çalışıp da evine ekmek götüremeyen işçi ve emekçilerin, deprem hasarlı binalarda yaşamaya mahkum edilen, geleceksizlikle karşı karşıya kalan gençlerin, her gün haklarına göz dikilen tacize, tecavüze şiddete uğrayan, işsizlik ve güvencesizlikle sınanan kadınların, açlık sınırının altında yaşamaya zorlanan emeklilerin, üretemez hale gelen köylülerin, borç içinde kıvranan küçük esnafın tahammülü kalmadı” diyerek sefalete ve yokluğa mahkum edilen bu halkın seçimleri bekleyecek vaktinin olmadığını vurguladı.

“TEK ADAM REJİMİNE KARŞI BİRLEŞİK MÜCADELEYİ BÜYÜTELİM”

“Mahallemizde, işyerimizde, ilçemizde komiteler, inisiyatifler oluşturarak, yaşamımızı sürdürülemez hale getiren zamlara, vergi yüklerine, düşük ücretlere karşı, tek adam ve onun politikalarına karşı, zamlar geri alınsın, ücretler artırılsın, talebi etrafında birleşelim mücadeleyi yükseltelim. Sermaye düzeni ve tek adam rejimine karşı birleşik ve örgütlü mücadeleyi büyütelim” denilen açıklamalarda talepleri ise şu şekilde sıraladı:

  • Yapılan tüm zamlar geri çekilsin.
  • KDV başta olmak üzere elektrik, su, doğalgaz gibi temel ihtiyaçlardan alınan vergiler düşürülsün.
  • Az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınsın.
  • Zenginlere servet vergisi getirilsin!
  • İşçi ve emekçilerin ücretlerine ek zam yapılsın ve tüm ücretler insanca yaşayacak düzeye çekilsin.
  • İşsizlere koşulsuz ekonomik destek sağlansın.
  • Üniversite öğrencilerinin beslenme, ısınma, barınma sorunları çözülsün.”