Emlak sektöründe yeni dönem başladı

Emlak işletmeleri hakkında yeni düzenlemeyi değerlendiren İZEKO Başkanı Güleroğlu, "Kaçak ofislerin kapanması ve emlakçılıkla ilgili yanlış yapan meslektaşlarımız uyarılacak" dedi

Ekonomi 01.04.2021 - 09:02 01.04.2021 - 09:02

Deniz KILIÇ / YENİGÜN - Emlakçılık işiyle uğraşanlar için lise mezuniyeti ve staj, ofisler için ise metre kare şartı gibi çok sayıda düzenlemenin yer aldığı uygulama hayata geçti. 31 Mart'a kadar başvuru yapmayan vergi ve oda kayıtlı emlakçılar bu tarihten sonra staj, sigortalı olma, mesleki deneyim kursu, mesleki yeterlilik belgesi, lise mezunu olma gibi şartların tamamını yerine getirmek zorunda olacak. Türkiye genelinde tahmini olarak 50 bine yakın kayıtlı emlakçı bulunuyor. Bu rakamın yanı sıra emlakçılık işini kayıt dışı yapanların sayısı ise yüzbinlerle ifade ediliyor. Konu hakkında Yenigün'e konuşan İzmir Emlak Komisyoncuları Odası'nın (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu alınan kararı ve İzmir'deki durumu değerlendirdi.

"DİĞER İLLERİN ÖNÜNDEYİZ"

Güleroğlu, "31 Mart'a kadar oda kaydı, vergi kaygı, sicil kaydı ve milli eğitimden belgesi olan kişilerin ivedilikle emlakçılar odalarına gelip taşınmaz ticareti sistemine kayıtlarını yaptırmaları gerekiyordu. İzmir'de çok az üyemiz kaldı. Bu yönden diğer illerin önündeyiz. 3 bin üyemiz var. Sadece 100 üyemiz başvurularını yapmadı. Emlakçılar odası olarak üyelerimiz ve yöneticilerimiz üstümüze düşenleri gerçekleştirdi" dedi.

ÖNEMLİ OLAN DENETİMLER”

Düzenlemeden memnun olduklarını aktaran Güleroğlu, "Çıkan yönetmelikte ufak tefek eksiklikler olsa da bunun bir takım değişikliklerle giderileceği kanaatindeyim. Ancak önemli olan 31 Mart'tan sonra başlayacak denetimlerdir. Ticaret Bakanlığı, Ticaret İl Müdürlüğü vasıtasıyla bu standartlara uymayan emlak ofislerine bin liradan başlayıp 500 bin liraya kadar para cezası kesme yetkisi var. Biz ümit ediyoruz ki, bakanlıktan aldığımız görüş de o yönde, denetimlerin başlayacak ve bu denetimlerle de kaçak ofislerin ve emlakçılıkla ilgili yanlış işler yapan meslektaşlarımız uyarılması söz konusu olacak. Biz denetimlerin 1 Nisan itibarıyla başlaması taraftarıyız. Çünkü sapla samanın ayrılmasını istiyoruz" şeklinde konuştu. n Deniz KILIÇ

EMLAK SİTELERİNE DE CEZA

Güleroğlu, yetki belgesi olmayan emlakçılık yapmasının zorlanacağını aktararak, "Diyelim ki, siz bugüne kadar başvuru yapıp,kayıt olmadınız ve lise mezunu değilsiniz; emlak ofisiniz kapanmak zorunda kalacak. Lise mezunuysanız Seviye-5 belgesi alıp iş yerinizde geriye dönük çalışma yapıp, bir yıl staj yapmanız zorunlu olacak. Birçok haklarınızdan mahrum kalacaksınız. Bir başka örnek yetki belgesi olmayan emlakçılar ilan sitelerine ilan da giremeyecek. Eğer girerse hem ilan siteleri büyük cezalar alıyor hem de o kişi ceza alıp iş yeri kapatılıyor ve yetki belgesi alamıyor" diye konuştu.

Yorumlar