AK Parti ve CHP gruplarının ayrı ayrı önerge verdiği mecliste imar komisyonu acil toplandı ve AK Parti grubunun önerisi kabul edildi. Buna göre Bornova’da 30 Ekim 2020 depremi sonrasında ağır ve orta hasarlı olarak tespit edilen yapılar ile 1998 yılındaki yönetmelik öncesi ruhsat alan veya 6306 sayılı yasayla riskli kabul edilen yapıların dönüşümü için parsel bazında başvuru yapılması halinde yüzde 20, ada bazında başvuru yapılması halinde yüzde 30 emsal artışı verilecek. Benzer durum Bayraklı için de kabul edilmişti. 

Bornova Belediye meclisi Kasım ayı toplantısı Belediye Başkanı Mustafa İduğ başkanlığında gerçekleştirildi. Mecliste riskli alanlardaki hasarlı yapılar için verilen emsal kararı “tarihi bir karar” olarak değerlendirildi. 

EMSAL ARTIŞI İÇİN ACİL TOPLANTI

Mecliste CHP  grubu Bornova’da 30 Ekim 2020 depremi sonrasında ağır ve orta hasarlı olarak tespit edilen yapılar ile 1998 yılındaki yönetmelik öncesi ruhsat alan veya 6306 sayılı yasayla riskli kabul edilen yapıların dönüşümü için parsel bazında başvuru yapılması halinde yüzde 20 ada bazında başvuru yapılması halinde yüzde 20 emsal artışı verilmesi için meclise önerge verdi. AK Parti  Grubu parsel bazında yüzde 20 ada bazında yüzde 30 artış önerdi.  Konu, önergeler birlikte görüşülmek üzere oy birliği ile gündeme alındı. Gündeme alınan önergeler, Acil kaydıyla İmar Komisyonuna havale edildi. Başkan İduğ, konunun görüşülmesi için İmar Komisyonu’nun acil toplanmasını istedi. AK Part’inin önerdiği artış oybirliği ile meclisten geçti. 

BAYRAKLI’DA YAPILAN UYGULAMA

Konu ile ilgili konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Sait Tatlı, “Komisyonumuzun kısa zamanda bu çalışmayı yaptığı için kendilerine teşekkür ediyorum. Grubumuzun vermiş olduğu önergeyle Bayraklı’daki vatandaşlara vermiş olunan yetkilerin aynısını Bornova’ya da vermiş olduk. Teşekkür ediyorum” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Kemal Sevinç ise,  kararı önemsediğini ifade ederek, “Bütün grupların ortak düşüncesi tecelli etti. Bayraklı’ya uygulanan durum Bornova’mıza da uygulanması doğrultusunda kararımız Büyükşehir’e gidecek. Hayırlısı olsun” diye konuştu. 

İDUĞ: SÖZ BÜYÜKŞEHİR’DE

Başkan İduğ ise komisyonlara teşekkür ederek, “Uygulama bütünlüğü içerisinde İzmir’i planlamak ve yönetmek çok değerlidir. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda kararını hepimiz sabırla bekleyeceğiz” ifadesini kullandı. 

Mecliste ayrıca Erzene Mahallesinde 113/17 sokağın kuzeyinde yer alan, hukuki el atma davalarına konu 477 ada 69 ve 70 parselin bulunduğu alanda 1/1000 ölçekli Uygulamam İmar Planı değişikliği önergesi İmar Komisyonundan oy çokluğu ile geldi.  

KAYADİBİ’NDEKİ MEZARLIK

Dilek ve temenniler kısmında mezarlıklarla ilgili sorun da gündeme geldi.  söz alan AK Partili Meclis Üyesi Adem Kasacı, “Kayadibi Köyünde Büyükşehir belediyesinin mezarlık çalışması var. Köylüler orayı mera alanı olarak kullanıyor ve orada ağaç kesimi var. Vatandaşımız mağdur oluyor” diye konuştu. 

AK Parti Sözcüsü Tatlı da, köylerden gelen şikayetlere değinerek, “Mezarlık yetkisi Büyükşehir’de ama kendi bölgemizde olan bir yer. Kayadibi Köyünden 4 defa telefon geldi. Mezarlık yer seçimi konusunda büyük bir sıkıntı var. Yer konusunda olmazsa alternatifleri bizler sunalım. Büyükşehrin bu tip konularda sizden görüşmesi istemesi lazım. Muhtarla dirsek teması içerisinde olan belediye bizim belediyemiz. Mezarlık çalışması ciddi bir maliyeti olan bir yer değil” ifadelerini kullandı.

BAKANLIKLAR TAHSİS YAPAMIYOR

CHP’li Meclis Üyesi Gürsu mezarlıkların Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanına girdiğini söyleyerek, “Mezarlıklar İzmir için büyük bir sorun. Mezarlıklarla ilgili Bakanlıklar mezarlık tahsisini bir türlü yapamıyor. Bu siyaset üstü bir durum. İlgili Bakanlık ve müdürlüklerin bu sorunu çözmesi konusunda adım atması gerekiyor” dedi.

TAŞTAN, “BURADA YAPILMASI GEREKENLERE BAKALIM”

AK Parti Grup Başkanvekili Fatih Taştan da Gürsu’ya cevaben, “Ne zaman bir konu gündeme getirsek hemen merkezi hükümet gündeme geliyor. Oysa biz burada bir mezarlık konusunu konuşuyoruz. Önce burada yapılacak bir şey var mı, ona bakalım” dedi. 

İYİ Parti Grup Başkanvekili Kemal Sevinç de, bütün mezar yerlerinin genelde hazine yeri olduğunu söyleyerek, “ Belediyeler ihtiyaç duydukları yerleri bildirir. Bu mezarlık konusunda bölge sakinlerini dinleyelim ve mezarlıklar için hazineyle görüşelim. Başka bir alternatif üzerine konuşalım” görüşünü aktardı. 

.