Gelişen teknoloji ile beraber değişen birçok şey gibi bireyler günlük yaşamda geleneksel ajanda kullanımı yerine dijital ajanda kullanımı tercih etmektedir. Bireyler hayatlarının pek çok noktasında akıllı telefonlarını ve bilgisayarlarını kullanmaktadır ve gün içerisinde sık sık bu cihazları kontrol etmektedir. İnsanlar planlarını, yapılması gerekenleri ve unutmak istemediği her şeyi dijital ajandalarına not almayı tercih etmektedirler. Günümüzde, bireyler bu ajandaları nasıl kullanacaklarınadairaraştırma yapmaktadırlar. Günümüz teknolojisinde oldukça popüler olan bu dijital ajandaların nasıl kullanıldığını ve en iyi ajanda uygulamalarını yazımızda bir araya getirdik. 

En iyi dijital ajanda uygulamaları 

  • Evernote

En popüler ajanda uygulamalarından biri olan Evernote, notları, sesli notları, fotoğrafları, videoları ve belgeleri depolamayı da olanak sağlamaktadır. Uygulamanın ücretsiz sürümünde aylık 60 MB’a kadar veri depolanabilir ve yüklenebilir. Ek olarak, oluşturulan notlara etiket ekleyerek daha kolay ve pratik şekilde bulunabilmesini sağlar. Bu uygulama sayesinde beğenilen web sitesi sayfaları da kaydedilebilir. Premium seçeneğin de ise oluşturulmuş notlar tüm cihazlarda senkronize edilebilir. Dijital ajanda, iOS, Windows, MacOS, Android ve Web ile uyumludur. 

  • Microsoft OneNote

Microsoft OneNote en iyidijital ajanda uygulamalarından biridir. Uygulama, birçok metni biçimlendirme özelliğine sahiptir ve kişiye özel şablonlar oluşturma imkanı sunmaktadır. Oluşturulan notlar üzerinde sesli not ve çizim yapabilme imkânı da sunmaktadır. Uygulama sayesinde, beğenilen ve tekrardan ziyaret edilmek istenen web sitesinde içerikleri kaydetme ve düzenleme olanağı da sağlamaktadır. Microsoft OneNote tamamen ücretsiz bir uygulamadır nitekim diğer ajanda uygulamaları ile kıyaslandığında oluşturulan notları bulmak ve sıralamak daha zordur. 

  • Todoist 

En popüler ve en kullanışlı dijital ajanda uygulamalarından biri de kuşkusuz Todoisttir. Todoist sahip olduğu sade tasarımı ve kullanışlı yüzüyle ajanda kullanmak isteyen kişilerin dikkatini çekmektedir. Uygulama görevleri belirleyebilir ve görevlerin bitiş tarihini belirleyebilir ek olarak görevi tekrarlama olanağı sunmaktadır. Bu sayede, unutulmaması gereken durumları uygulama kişiye hatırlatmaktadır. Ayrıca, görevler alt görev ve ana görev olmak üzere ikiye ayrılabiliyor ve olası bir karışıklığın önüne geçmesi hedefleniyor. Uygulamanın Premium versiyonu da bulunmaktadır. Todoist nasıl kullanılınır sorusunun cevabı ise oldukça basittir. Uygulamaya, Google, Facebook, Apple hesabı ile giriş yapabilir veya e-posta ile hesap oluşturmak mümkündür. Hesap oluşturmanın ardından uygulama rahatlıkla kullanabilir.