En iyi narkotik polisi anneler

Okulların açılmasına sayılı günler kala İzmirli anneler uyuşturucu madde kullanımına dikkat çekti. İzmir Demokratik Anneler Dayanışma Derneği Başkanı Zerrin Aydemir, “Benim evladım yapmaz” demeyin”

Güncel 03.09.2021 - 07:05 03.09.2021 - 09:58

Nihat AK/YENİGÜN - İzmir Demokratik Anneler Dayanışma Derneği uyuşturucuya karşı savaş açtı. Ergenlik dönemindeki gençlere ailelerinin ilgi göstermesini isteyen dernek seminer ve panellerle velileri bilinçlendirme çalışmalarına başladı. Kent genelinde sürdürmeyi planlıyorlar. 


    Uyuşturucunun kentin önemli bir gündemi olduğuna vurgu yapan İzmir Demokratik Anneler Dayanışma Derneği Başkanı Zerrin Aydemir, "Çocuklarımız ve gençlerimiz yetişkinlerin döneminde olmadığı kadar, bu maddelerle daha sık karşılaşıyor. Annelerimiz ve babalarımız doğal olarak bir korku ve telaş içindeler. Bilmedikleri, karşılaşmadıkları bu maddeler karşısında nasıl bir tutum takınacaklarını belirlemekte zorlanıyorlar. Anne ve babaların bu konuda bilgilenmeye ve doğru bilgiler edinmeye gereksinimleri var. Madde bağımlılığının önlenmesinde, ebeveynler ve çocuklar arasındaki ilişkide de adımların dikkatli ve uzun vadeli düşüncelerle atılması gerekir. Hiç kimse 'Benim çocuğum yapmaz' demesin. Emniyete giden bir anne '6 yıldır evladımın uyuşturucu madde kullandığından şüphe ediyorum' diyor. Neden? Hiç kimse kendi çocuğuna bunu yakıştıramıyor. Görmezlikten gelmek, ötelemek, toplumsal dışlanmadan korkmak maalesef sorunu daha da derinleştiriyor. Kentimizdeki özellikle ergenlik çağındaki geçlerimizin bu belaya bulaşmaması için ebeveynlerimizle uzmanlarımızı buluşturmaya başladık. Bu savaş bitene kadarda sürdüreceğiz" dedi.

narkotik polisi anneler-yenigun gazetesi


    BELİRTİLERE DİKKAT EDİN
    En iyi narkotik polislerinin anneler olduğunu belirten Başkan Aydemir, "Anneler, babalar, öğretmenlerimiz ne kadar duyarlı olurlar ise bu beladan o kadar kısa sürede kurtulunabilinir. Anneler evlatlarınıza bakın evladınızın gözaltı morlukları, göz bebeklerinde büyüme gibi bir belirti var mı? Vücutta kızarıklıklar ve yaralar var mı? Agresiflik, saldırgan tutum, hepsi birer belirtidir. Fiziksel belirtilerin yanı sıra psikolojik değişiklikleri de değerlendirmek lazım. Ergenliğe de çok benzer, ayırt etmek kesinlikle bir uzmanın yardımıyla olabilir. Şüphe edildiği zaman bir uzmanın yardımını alıp teşhis konulmalı" diye konuştu. 

en-iyi-narkotik-polisi-anneler-yenigun gazetesi
ERGENLİK DÖNEMİ RİSKLİ
    Uyuşturucu kullanma döneminde en riskli grubun ergenlik dönemi olduğuna dikkat çeken Uzman Psikolog Aygen Gökçay Sancak, "Ergenlik dönemi, insanın, hayatı boyunca risklere en açık olduğu dönemdir. Aslında bir çocuk neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilir. Ancak doğruyu yanlışı bilmesine rağmen, çoğu zaman dürtüleri baskın çıkar. Bu da ergeni risklere açık hale getirir. Beyin haz odaklıdır ve ergenlik döneminde hazza yönelik davranışlarda artma olur. Gelecekteki kazanımları düşünerek kontrollü hareket etmek yerine, şimdiki hazlara odaklanarak anın keyfini çıkarmaya çalışır. Sigara, alkol, uyuşturucu, internet bağımlılığı ve duygusal bağımlılıklar bu dönemde ortaya çıkar. Eğer ergenlik süresince bu riskler kontrol altına alınabilirse daha sonraki yıllarda işini kolaylaşır. Kötü alışkanlıklara ergenlikten sonra bağlanma olasılığı çok düşüktür. Bu nedenle ergenlik döneminin çok iyi algılanması ve yönetilmesi çok önemlidir" şeklinde konuştu. 

en iyi polis annler yenigun gazetesi-1

UYUŞTURUCUNUN ERKEKLİĞİ OLMAZ
    Maddeye alıştırmak isteyenlerin çok farklı yöntemler kullandığına dikkat çeken İzmir Emniyeti Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi eğitmeni Bircan Birkan, "En büyük tuzak, ilk kez verildiğinde ücretsiz verilmesi. Çünkü karşısındaki biliyor, istediği parayı fazlasıyla alacağını, asıl amacı bağımlı hale getirmek. 'Hoşuna gitmezse kullanmazsın' denilerek makul hale getirmeye çalışacaklardır. 'Ben kullanmadım sen kullan', 'Bir kereden bir şey olmaz', 'Sen nasıl erkeksin' söylemlerini kullanırlar. Bir kere ile başlar. Bir kereden çok şey olur. İnsanın hayatı biter" dedi.

narkotik-polisi anneler yenigun gazete


 ALICISI OLMAYANIN SATICISI OLMAZ
    Uyuşturucu müptelası olmamak için bir kereliğine dahi evet dememek gerektiğini belirten Birkan, "Acaba mı? Bir kez denesem mi? gibi yaklaşımlar, karşı tarafın üzerinize gelmesine neden olur. Alıcı olmazsa satıcı da olmaz. En önemli görev gençlere düşüyor. Sadece 'hayır istemiyorum' denmesi en önemlisi. Almak da satmak da suç. Uyuşturucu kullanıcısı veya yakını tedavi için bir devlet kurumu ile temasa geçerse bu bir suç değildir. Tedavi için kurumlarımız seferber olur. Ama hiç de kolay bir süreç değil" şeklinde konuştu. 

Yorumlar