Engelli bireylerin yaşamları kimi zaman zor olabiliyor ancak bu zorluğu ortadan kaldıracak pek çok uygulama bulunuyor. Engelsiz yaşam için üretilen projelerle birlikte aynı zamanda bu yönde çeşitli bazı girişimler de mevcuttur. Engelli bireylerin yaşadığı zorluklardan esinlenilerek üretilen bu uygulamalar nelerdir? Hepsinin cevabı yazının devamında!

Engelli bireyler için yapılan uygulamalar nelerdir?

İhtiyaçları giderme noktasında teknolojiden yararlanılmaktadır. Engelli bireyler için de gündelik yaşamlarını kolaylaştırıcı pek çok uygulamalar bulunuyor. Peki, bunlar nelerdir? 

  • Be My Eyes uygulaması

Bunlardan ilki ‘Be My Eyes’ uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde engelli bireylerin toplu taşımada, kamusal alanda, sosyalleşme mekânlarında karşılaştıkları zorluklar azaltılabilir. Görme engelli olanlar ile olmayanları buluşturan uygulamada görüntülü video eşliğinde bağlantı kurulur. Bu sayede görme engelli birey ihtiyacı olduğu durumda engeli olmayan birine kolaylıkla ulaşabilir ve okuyamadığı bir tabela veya yol tarifini kolaylıkla öğrenebilir.

  • StationEar uygulaması

‘StationEar’ ise, işitme engelli bireyler için geliştirilmiştir. Bu kişilerin dudak okuyabilmesi, jest ve mimiklerden anlam çıkarabilmesi zor olabilir. Mobil uygulamalarda gerçekleştirilen aramalarda bu uygulama sayesinde karşı tarafın sesi alt yazılı hale getirilebilir. Aynı zamanda engelli bireyin yazdıkları da karşı tarafa sesli olarak iletilebilir. Acil durum anlarında oldukça hayat kolaylaştıran bir uygulamadır.

  • We Walk uygulaması

Görme engelli bireyler için oldukça popüler olan bir girişim, ‘We Walk’tır ve bu Teknoloji ile geliştirilen bir akıllı bastondur. Bastonun ön kısmındaki sensör, baş kısmına gelen engelleyici durumları algılar. Telefonlara da uyarlanabilen baston ile kontroller yapılabilir.

  • The Braille EDGE

‘The Braille EDGE’ adı verilen girişim, görme engelli bireylerin bilgisayar kullanımını kolaylaştırır. Bir nevi yeni nesil klavye olduğu söylenebilir. Bilgisayarın ekranında yer alan yazıları bu uygulama sesli şekilde görme engelli bireye aktarır. Bu sayede bireyler teknolojik alet kullanımında da bilgiye ulaşımda da diğer insanlardan geri kalmaz.

  • Sesli Adımlar uygulaması

‘Sesli Adımlar’ uygulaması ile acil durumlarda görme ve işitme engelli bireylerin tahliye noktalarına ulaşmaları sağlanır. En hayat kolaylaştırıcı yanı engelli bireyleri yönlendirebilmesidir. Bu sayede gündelik hayat pratiklerini de kolayca gerçekleştirebileceklerdir. 
Dünya engelliler günü olarak kabul edilen 3 Aralık kapsamında engelli bireylerin hayatını kolaylaştırıcı uygulamaları bilmeleri önemlidir. Dolayısıyla çeşitli sivil toplum çalışmalarının yaptığı uygulamaların yanında bu alanda öne çıkan yukarıda girişimler de faydalıdır.