Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde İzmir’in farklı yerlerinden gelen engelli vatandaşlar sorunlarını anlattı ve şehrin önde gelen bürokratları dinledi.

Güven GÜNEŞ / Yenigün - İzmir’in farklı yerlerinden gelen onlarca engelli vatandaş ve dernek temsilcileri yaşadıkları sorunları anlatmak için moderatörlüğünü Prof. Dr. Adnan Akyarlı’nın yaptığı panelde buluştu. Ulaşımdan, sağlığa, istihdamdan sosyal faaliyetlere kadar birçok konu hakkında sorunlarını anlatan engelli vatandaşlar, çözüm noktasında ise muhatapları olan bürokratlara direkt seslenme şansı buldular.


Konak Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele Konak Belediyesi Başkan Vekili ve CHP Grup Başkan Vekili Mahmut Esat Aslan, CHP İzmir İl Başkanlığı Sosyal Kurumlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ahmet Yıldız, CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Kazım Özdemir,  CHP Konak eski İlçe Başkanı Osman Çağrı Gruşçu, Bayraklı Kent Konseyi Ali Nuri Köse, İzmir Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Abdülsamet Baskak, Konak Kent Konseyi Onursal Başkanı Prof. Dr. Adnan Akyarlı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürü Mahmut Akkın, Sosyal Yardım İşleri Müdürü Zerrin Polat ve Konak Belediyesi Meclis Üyelerinden Mehmet Şerif Demir, Cumhur Ter, Ahmet Yeniçırak, Burcu Bostancıoğlu, Birol Özkardeşler, Sibel Hür ve Barış Özgen Katıldı.

Engelliler anlattı yöneticiler dinledi- yenigün 4


Konak Belediyesi Başkan Vekili ve CHP Grup Başkan Vekili Mahmut Esat Aslan, “Konak Kent Konseyimiz bu paneli organizasyonunu sağlayarak gerçekten çok güzel bir çalışmaya imza atmış. Bu sefer sorunları olan kişiler konuşacak ve bizler dinleyeceğiz. Ve gücümüz yettiğince burada anlatılan sorunlara çözüm bulup engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracağız. Engelliler sorunları çok geniş kapsamlı bir konu ve bu şekilde de ele almak gerekir. Bu sorunların çözümü konusunda yalnızca yerel yönetimlere iş düşmemektedir. Gerek hükümet gerekse genel politikalarla engellilerin sorunlarına çare bulunması ve hayatlarının kolaylaştırılmasına yasal düzenlemelerle desteklenmeleri şarttır. Engelliler hayatımızın, toplumumuzun önemli bir parçasıdır. Çözümlere yönelik atılacak adımların bir an önce ve acilen yapılması gerektiğine inanmaktayız” dedi.


Panelde Konuşan Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu, “Engellilerimizin haklarını savunmak için buradayız. Sorunlar sırça köşklerde, saraylarda oturularak çözüme ulaşmaz. Ya bu engelleri hep birlikte kaldıracağız ya da hep beraber sorunları yaşayacağız. Sorunların çözümü adına hep birlikte burada olmak ve sorunları konuşmak çok önemlidir. Sorunları biliyoruz. Çözümü içinde ortak akılla belirleyeceğimiz ve engelli vatandaşlarımızın isteklerine cevap vereceğimiz bir yol haritası çizmemiz gerekmektedir” diye konuştu.

Engelliler anlattı yöneticiler dinledi-yenigün 11


“GÜVENCE ALTINA ALINMALILAR”


Konak Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Seyit Çelebi, “Engelli arkadaşlarımızın yaşadıkları sorunları kendilerinin dile getirmesi açısından bu paneli değerli buluyoruz. İzmir’in her yerinden farklı dernek ve kişilerin buluşup dertlerini ve isteklerini kendi ağızlarından direkt yöneticilere söyleyecekleri bir panel düzenlenmesi önemlidir. Konuşulmayan veya konuşulup çözüme ulaşmayan ne kadar konu ve sorun varsa hepsi bugün konuşulacak. Bu zamana kadar bürokratlar kürsüye çıktılar. Engellilerin sorunları ile ilgili konuştular. Düzenlenen bu panelde engelliler konuşacak, bürokratlar dinleyecek. Örnek vermek gerekirse engelli bir çocuğu olan annenin sıkıntısını dile getirmekte fayda var. Bu anne bu çocuğuna bakıyor. Bununla ilgili de gerekli yardımı alıyor. Fakat buradan gözden kaçan bir şey var. Bu anne iş hayatına katılamıyor. Dolasıyla çalışamadığı içinde sosyal güvence anlamında korunmasız kalıyor. Böyle sorun yaşayan birçok anne olduğunu biliyoruz. Evde çocuğuna bakan annelerinde sosyal güvencelerini sağlamak adına sigorta primlerinin yatırılıp, emeklilik için güvence altına alınması gerekmektedir. Tabi bu yalnızca anne için değil çocuğu da koruma altına almaktır. Annenin sosyal güvencesi olduğu takdirde çocuğunun başına gelebilecek herhangi bir olumsuzlukta bundan çocuğu da faydalanabilecektir. Bunu neden istiyoruz. Çünkü bu durumda eğitimli ve iş teklifi gelen birçok insan oldu. Fakat engelli ve bakmakla yükümlü olduğu çocuğunu bırakamadığı için bu işlerde çalışamayan anneler var.  Ayrıca istihdam konusunda da sorunlar var”  diye konuştu.

Engelliler anlattı yöneticiler dinledi-2-yenigün

Bornova’da atalık tohumlarda hasat zamanı Bornova’da atalık tohumlarda hasat zamanı


“BİLİMSEL YAKLAŞIM ÇÖZÜMÜ DE GETİRECEKTİR”


 Buca Engelliler Dernek Başkanı Harun Kara, “Böyle bir panelin düzenlenmesi bizi çok mutlu etti. Çokta verimli bir şekilde geçti. Adnan hocamızı çok uzun yıllardır tanıyoruz. Bu panele katılması bizim için çok anlamlı oldu. Engellilerin sorunları noktasında çok daha bilimsel bir yaklaşımın olması çözüm konusunda da bizi daha çok umutlandırmaktadır. Buca Engelliler Derneği olarak, engelli vatandaşlarımızın her alanda var olması için bir çaba içindeyiz. Engelli vatandaşların sosyal hayatın içinde olduğunu göstermek adına yakın bir zamanda Buca’da akülü tekerlekli sandalye maratonu rallisi adı altında bir etkinlik düzenleyeceğiz. Bu yarışmaya da 60 tane arkadaşımız katılacak. Burada amacımız bir farkındalık oluşturup bir sosyal mesaj verebilmek. Bu farkındalığı tüm Türkiye’ye de yaymak istiyoruz. Bu yarışmada belediye başkanları da bizi yalnız bırakmayacaklar” dedi.

Engelliler anlattı yöneticiler dinledi-yenigün 1