Engelliler yüzde 40 barajına takılıyor

Engellilerin rapor yüzdeleri siyasetçilerin seçim baraj sorununu aratmayacak nitelikte.

Güncel 06.10.2021 - 07:00 06.10.2021 - 07:00

Engelleri olmasına rağmen hiçbir haktan faydalanamayan vatandaşlar duruma isyan ediyor

Engellilerin önlerine konulan baraj nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadığına dikkat çeken İzmir Çağdaş Özürlüler Yaşam Derneği Başkanı Hamit Vedat Başer, “Her vatandaş potansiyel engellidir. Kimi doğuştan kimi sonradan engelli oluyor. Türkiye'de engelli olarak engelsiz bir yaşam sürdürebilmek nerede ise imkansız. Türkiye'de engel raporundaki yüzdeye göre edindiğimiz haklar farklılık gösteriyor. Ancak yüzde 40'ın altında iseniz hiçbir hakkınız olmuyor. Kalça kısmında bacağı olmayan bir arkadaşımızın engelli raporundaki oranı yüzde 38’dir. Diğer yandan tek gözü görmeyen başka bir arkadaşımızın engelli raporu ise yüzde 32’dir. Bu vatandaşlar bir yerde işe girmek istediği zaman devlet bu insanlara yüzde 40’ın altında kaldığı için yüzde 40’ın üzerindeki engelli vatandaşlar gibi kolaylık sağlamadığından hem iş hayatı hem de sosyal hayatlarında çeşitli zorluklar ile mücadele etmektedir” dedi.

engelli Vedat Baser-1

ORANSAL DESTEK SAĞLANMALI”

Engellilerin tamamının engelleri oranında destek alması gerektiğine vurgu yapan Dernek Başkanı Başer, “Devlet burada bir baraj değil aksine engel oranı yüzde kaç ise ona göre bir yardım ve kolaylık sağlamalıdır. Bir parmağını kaybeden de veya yatalak bir engeli olanda bu haklardan yararlanmalıdır. Burada önemli olan engel oranına göre ayrım yapılmalı, ona göre iş ve sosyal hayatında kolaylık sağlanmalıdır. Yüzde 40 altındaki engelliler hiç bir hak alamazken ampute engelliler Milli takımında yer alabiliyor”şeklinde konuştu.

engelli Ayhan Guzel1-1

ENGELLİ AİLELERİNE UYARI

Genç Oluşum Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Ayhan Güzel, “Engelli olmak ayıp değil. Ama maalesef aileler bunu ayıpmış gibi algılayabiliyor. Engelli çocukları olan ailelerin de çocuklarını toplumun hayatın içine sokmaları lazım. Aileler engelinden dolayı çocuklarını günde bir kere bulunduğu en yakın parka götürüyorlar. Bu çok yanlış bir davranış aksine çocuklarını mümkün olduğunca bulunduğu şehirde gezdirip o şehri bilmelerini sağlanmalıdır. Ne nerede diye göstermeleri, öğretmeleri gerekiyor. Yarın bir gün size bir şey olursa en azından bu insan tek başına da hayatını idam ettirebilecek seviyede olmalı”dedi.

engelli Sertan Turkan-1

2'Sİ DEVLETTEN 10'U BİZDEN”

Engellilerin fizik tedavisinde değişen kurallar nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını belirten Fiziksel Engelli Sertan Türkan, “Beyin damarımın tıkanması sonucu felç kaldım. 2 yıl boyunca yatalak hasta oldum. 5 yıl boyunca haftanın 5 günü fizik tedavisi gördüm. Ama değişen bir kanunla 1 yıllık fizik tedavi masrafımın sadece 2 ayını devlet karşılıyor. Bu tedavinin aylık masrafı asgari ücretin üzerinde. Ne olur duysunlar sesimi, sorunuma bir çare üretsinler”şeklinde konuştu.

Yorumlar