'Erdoğan, 128 milyar doları ört bas ediyor'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “128 milyar dolar” açıklamasını tepki gösteren CHP'li vekillerin ortak görüşü, “Paranın hesabını veremeyen Erdoğan, polemik yaratarak konuyu ört bas etmeye çalışıyor” şeklinde oldu

Güncel 23.04.2021 - 07:35 23.04.2021 - 07:36

Halime ERDOĞAN / YENİGÜN - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, AK Parti’ye yönelttiği “128 milyar dolar nerede?” sorusu Türkiye gündeminde tartışılmaya devam ediyor. Sosyal medyada da viral haline gelen soruya istinaden CHP kadrolarınca pankartlar yaptırılarak, il ve ilçe başkanlıklarına asılmış, asılan pankartlar da valilik talimatıyla indirilmişti. AK Parti ve CHP kadrolarında şiddetli tartışmalara neden olan “128 milyar dolar nerede” sorusuna, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da dahil oldu. Erdoğan, geçen çarşamba günü partisinin grup toplantısından yaptığı konuşmada “128 milyar doları” da gündemine aldı. Erdoğan, “Ortada gerçekten 128 milyar doların akıbetini anlama arayışı olmadığı için söylenen sözlerde doğru olan hiçbir şey yoktur. Ne rakam doğru ne de rakama yüklenen anlam doğru. Baştan sonra yanlış, tam anlamıyla cehalet. Bırakınız 128 milyar doların ne olduğunu, nasıl yönetildiğini, 128 tuğlayı üst üste koymuşluğu dahi yok olan Kılıçdaroğlu, kalkmış bunları konuşuyor. Aslına bakarsanız ortada 128 milyar dolar diye bir rakam, gerçekle ilişkisi olan bir rakam yok. Merkez Bankası işlemleriyle ilgili analizi hangi tarihten başlattığınıza ve hangi tarihte sona erdirdiğinize bağlı olarak pek çok farklı rakamla karşılaşabilirsiniz. Piyasa dediğimiz bu dinamik sistemde yüz milyonlarca dolar el değiştirdi. Bunların önemli kısmı da MB üzerinden değiştiği için de rakam her zaman yenilenip büyüyor. Bu soruyu soranların amacı gerçekten Merkez Bankası rezervlerindeki değişimi öğrenmekse, bunun yolu çok kolay. CHP'nin içinde, az buçuk bilanço okumayı bilenler varsa, Merkez Bankası, BDDK ve Strateji Bütçe Başkanlığımızın herkese açık olan internet sitelerindeki verilere bakarak, bu hesabı kolaylıkla çıkartabilirler. CHP'ye bir uzman gönderelim açıklasınlar. Meselenin aslı şudur, Merkez Bankası 2019 ve 2020 yılllarında küresel ekonomide yaşanan gelişmeleri ve salgının yol açtığı zorlu süreci yönetmek için ciddi döviz işlemlerini yürütmek zorunda kaldı” ifadelerine yer verdi.

Polat: Erdoğan hazımsızlık yaşıyor

CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, “Kılıçdaroğlu’nun üst üste koyduğu tuğlaları yol yapsak, İstanbul’dan Ankara’ya, Ankara’dan İzmir’e, İzmir’den Kars’a uzanır. Cumhurbaşkanı, 31 Mart yerel seçimlerinin ve bugünün Türkiye’sinin anketlere yansıyan görüntüsünden dolayı hazımsızlık yaşıyor. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırıyor. Genel başkanımızın koyduğu tuğlaları tüm toplum biliyor fakat onun ve yakınındaki çetelerin, özellikle beşli çetenin, saray sosyetesinin Türkiye’den götürdüğü tuğlaların hesabını kimse veremiyor. Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarının nerede olduğunu birkaç aydır soruyoruz. Nerede olduğunu, cesur, ahlaklı bir siyasetçi, ahlaklı bir yönetici çıkar kalem kalem, ‘şu tarihte şu kurdan şu şahsa sattık, şu tarihte şu kuruma sattık’ der. O kurumlara da döner, kurumlarda kimin adına hareket ettiğini söylersiniz. Aradaki kur farkı, merkez bankası kasasındaki zenginliklerin kimlere aktığı, bu paraların nerelerde kullanıldığını, kalem kalem anlatırsınız. Biz de ‘Ahlaklı bir siyasetçiye yaraşır bir şekilde açıklama yaptı’ deriz. Bu yok, onun yerine, her gün bir tanesi orta sahada top çeviriyor. Kendi kalelerine çok sağlam gol attılar, onu çıkartmaya çalışıyorlar. Top, çizgiyi geçtikten sonra o top çıkmaz artık” dedi.

Halka hesap verme zorunluluğu vardır”

CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Ednan Arslan, “Ana muhalefe partisinin genel başkanı, 128 milyar doları sormayacaksa, kim soracak? Demokrasilerde, iktidarın, bütçe kullananların halka hesap verme zorunluluğu ve yükümlülüğü vardır. Halk adına kim soracak bu hesabı? Muhalefet görevi verdiği siyasi partiler soracak. Biz, bunu sormayacağız, aşıyı sormayacağız, yolsuzluğu sormayacağız, yapılmayan işi sormayacağız, 5 yerden maaş alan adamı sormayacağız… O zaman muhalefet partisi ne iş yapar? Muhalefet partisinin görevi ne? Sayın Cumhurbaşkanının söylediklerinin demokraside yeri yok. Soracağız, hem de ısrarla soracağız, 128 milyar doları… Onlar da hakka, hukuka uygun bir şekilde açıklama yapsınlar. Çıksınlar, ‘128 milyar doları şurada, şu tarihte, şu kişilere sattık, aldık, işlem yaptık, para burada, bilanço şuradadır’ desinler. Muhalefetin açık ve şeffaf olarak sormuş olduğu soruyu cevaplasınlar, bu kadar basit. ‘CHP’ye uzman gönderelim açıklasınlar’ diyor, kendisi çıksın açıklasın. Grup toplantısında her şeyi açıklıyor, televizyonlarda halka sesleniyor sürekli, bunları da açıklasın. CHP’de konunun uzmanları bakıyorlar, inceliyorlar, bizler kayıtlara ulaşamıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı biz yanlış bakıyorsak, çıksın doğru olan yeri göstersin. Uzman göndermeye gerek yok, bu paranın nerede olduğunu kalem kalem vatandaşa açıklasınlar” dedi.

Halkın parasını çar çur etmişler”

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini, “Sayın Genel Başkanımızın sorularına yanıt vermesi gereken ve sorumluluk duyması gereken kişi, Genel Başkanımızı suçlayarak işin içinden sıyrılmaya çalışıyor. Demokratik ülkelerde halkın parası harcanırken, nereye ve nasıl harcandığının hesabı verilir. Türkiye’nin milli geliri olan Türkiye’nin kasasında bulunan doların el değiştirmesinden dolayı ülkemizin uğradığı zararı, yarattığı sonuçları, tahribatı üstleneceği yerde, nerelere kalem kalem dolar satıldığını açıklayacağı yerde suçlayarak işin içinden sıyrılmak isteyen bir insan görüntüsü veriyor. Bence doğruyu söylesin, doğruyu söylerse doğru yapar. Suçlamalarla işten sıyrılmaya çalışması hiç yakışık almıyor. Sonuçta kişisel aile parasını harcamadılar, kişisel aile parasını dağıtmamışlar, kişisel aile parası olarak dolarları bozdurmadılar. Halkın parasını çar çur etmişler. Bunun hesabını vermeli, bunun hesabı mutlaka sorulacaktır” diyerek eleştirdi.

Hesap uzmanlığı yarışına girmesin”

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, “Damat Bakanın istifa ettiği gün biz ‘128 milyar dolar nerede’ diye sormaya başladık. Üzerinden hemen hemen 5 ay geçti. 5 ay sonra Cumhurbaşkanının böyle bir cevap vermesi akla zeval bir olaydır. Muhasebe kayıtları madem tam tutuluyordu, madem merkez bankası kayıtları bu kadar şeffaf ve netti bugüne kadar neden beklediler de bugün bunları konuşuyorlar? Biz aylardır ‘128 milyar dolar nerede’ diye soruyoruz. Biz, halkın vekilleri ve Cumhuriyet Halk Partisi olarak bunu sormak mecburiyetindeyiz. Hala da soruyoruz. Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamayla ben hiç tatmin olmadım. Bu paralarla ilgili, nasıl bir hareket kabiliyetinin olduğu, kimin aldığı 2017’den önce bu veriler açıklanıyordu. Merkez Bankası ve hazinenin gizliliği olamaz. Merkez Bankası ve hazine kimsenin arka kapısı ya da kasası değil. Sayın Erdoğan’ın kendine ait kasası olabilir ama burası halkın kasasıdır. Merkez Bankası 84 milyonundur. Ondan dolayı bu paranın ne olduğunu sormak bizim hür irademizle mecbur olduğumuz bir noktadır. Halkın vekili olarak, bunu sormak en doğal hakkımızdır. Biz bunu halk adına soruyoruz. Halkın adına da damat bakan istifa ettiğinden beri cevap bekliyoruz. Cumhurbaşkanı yüzeysel bir cevap veriyor. Ayrıca, bizim Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin nadide hesap uzmanlarındandır. Kesinlikle kimse Sayın Kılıçdaroğlu ile hesap uzmanlığı noktasında yarış yapmaya kalkmasın. Bu sebeple herkes hesabını, kitabını iyi bilsin. Bu paralar 84 milyonun, hükümetlere emanetidir. Bu emaneti bizler sonuna kadar soracağız” açıklamasında bulundu.

Konuyu örtbas etmeye çalışıyor”

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko ise, “Paranın hesabını veremeyen Erdoğan, Genel Başkanımız üzerinden polemik yaratarak konuyu ört bas etmek istiyor. Bu ülkedeki 83 milyonun hakkıdır o 128 milyar dolar o yüzden tek bir siyasi lidere ‘sallayarak’ bunun vebalinden de hesap vermekten de kurtulamazsınız. 83 milyon kişi soruyor para nerede? Bir siyasi partinin ülkenin kaynaklarının nerelere harcandığını sorması Anayasal hak olduğu halde Cumhurbaşkanlığına hakaret diyerek bu soruyu içeren afişlerin kaldırılmasıdır asıl suç olan. Vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz! 365 milyon asgari ücrete eşit olan 128 milyar nerede olduğunu pandemi koşullarında başlarının çaresine baksınlar mantığıyla yaklaşılan işçi kardeşlerimiz için soruyoruz. Sağlık çalışanlarımızın hakları için, kepenk kapatan esnafımız için, işten çıkarılan, çalışacak iş bulamayan milyonlar için, emeklimiz, köylümüz adına soruyoruz 128 milyar dolar nerede” dedi.

Yorumlar