Menemen'in köylerinde, doğayla iç içe bir bisiklet deneyimi için 13 Kasım saat 10.00'da Menemen Şehir Parkı'nda pedallar çevirilecek.

EUROVELO BİSİKLETLİ TURİZM AĞI

Avrupa Bisikletliler Federasyonu’nun (ECF) en önemli projelerinden bir tanesi olan EuroVelo projesinin amacı, tüm Avrupa Kıtasında sürdürülebilir bir Trans-Avrupa Ulaşım Ağı yaratılmasını, desteklenmesini ve işletilmesini teşvik ve koordine etmektir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin EuroVelo Başvuru Süreci

Belediyemiz tarafından başvurusu yapılan EuroVelo Bisikletli Turizm Ağı’na katılım süreci 2016 yılında başlamıştır. Avrupa Bisikletliler Federasyonu (ECF) ile yapılan görüşmeler sonucu 15 farklı rotadan İzmir için uygun olabilecek 2 rota seçeneği üzerinde fikir geliştirilmiştir.


Toplam uzunluğu 70.000 km olan EuroVelo ağına dahil söz konusu rotalardan biri 11 numaralı Doğu Avrupa Rotası; diğeri 8 numaralı Akdeniz Rotası’dır. 8 numaralı Akdeniz EuroVelo Rotası İspanya’nın Kadiz kentinde başlayan ve Yunanistan’ın Atina kentinde ve ayrıca Kıbrıs’ta iki ayrı bitiş noktası olan Doğu-Batı doğrultusunda aktif olan 5888 km’lik rotalardır.