Eski başkan ücretsiz yenilediği bisikletlerle mutluluk dağıtıyor

Menderes'in Tekeli Belde Belediyesi’nin son Başkanı Hasan Toklu salgın döneminde edindiği hobi ile çevresine mutluluk dağıtır oldu. Zamanın kıymetinin iyi bilinmesi gerektiğini belirten eski Başkan Toklu, “Zamanın şuursuzca tüketildiği ömürlerin ziyan edildiğini düşünüyorum. Çalışırken yorulan bir insanın dinlenirken de bir başka işle meşgul olması, çalışarak dinlenebilmesi gerekir. Kapanma döneminde çocuk bisikleti tamiri ve yenilenmesi çalışmasına yöneldim. Evimin bahçesinde bisikletini tamir

Yaşam 21.06.2021 - 18:08 21.06.2021 - 18:20

Bisikletin bazı çocukların hayallerinin ötesinde olduğuna dikkat çeken eski Başkan Hasan Toklu, “Her çocuğun hayalinde bisiklet vardır ama bu istek alım gücü olmayan bazı çocukların hayalinin ötesinde kalır. Benim yoktu önemli bir sınavı kazandığımda öğretmenlerim kendi aralarında para toplayıp bana bisiklet alarak bana inanılmaz bir mutluluk yaşatmışlardı. Yaşadığımı yaşatabilmek için bisikletlerini tamir ettirme gücü olmayan çocukların isteklerini yerine getirdim. 30 liralık yedek parça ile yeniden çalışan bisikletler çocuklara inanılmaz mutluluklar yaşattı. 30-40 liralık masraflarımla ayağa kalkan bisikletler çocuklara adeta kanat taktı”şeklinde konuştu.

BİSİKLETLER ÇOCUKLARDAN AYRI DÜŞMESİN
Bisiklet tamiratlarının inceliklerini öğrenmesinin ardından yenileme çalışmasına girdiğini anlatan Belediye eski Başkanı Hasan Toklu, “Tamirat sırasında hangi bisiklet türünün hangi yedek parça ile ayağa kalktığını yaşayarak gördüm. Depolarda, hurdalıklarda, güneşin yağmurun altında, hurdaya dönmüş çocuk sürücülerinden ayrı düşmüş bisikletlerin çilesine bir son vermek gerekiyordu. Küfleri ve boya kalıntılarını kazıma yöntemlerinin hepsini denedim. Fırça boyaları, sprey boyaları ve kaplamaları yaptım. Oto boyasında karar kıldım. Bisiklet yenilediğimi duyan boyacılar buda bizden olsun diyerek artık renk renk boyalarını verdiler. Bir yeni bisiklet alma parasına 5 bisikleti bire bir yeni haline getirebilir oldum. Stikırları, süsleri, aksesuarları, korna ve ışıklarıyla bisikletler çocukları heyecanlandırdı. Pandemi döneminde 50 kadar bisikleti yenileyebildim”dedi.  

BAŞKANIM BİR ÇOCUK DA BENİM İÇİN SEVİNDİR
Büyük projelerdeki çalışmaların kendisini çocuk mutlu etmek kadar mutlu etmediğini dile getiren Hasan Toklu, “İTOB’daki büyük fabrikaların elektrik işlerini yapıyoruz. Başarı ve para kazanıyoruz ama bana göre gerçek mutluluk çocuk sevindirmekte. 5 yaşından 15 yaşına kadar başkanım diyerek yolumu çevirenler evin kapısında sıra olanlar var. Kim cebindeki minik harçlıkla gelmiş. Kimi bozuk bisikletiyle gelmiş. Vakit buldukça ihtiyaç sahibi çocuklara en az yeni bisiklet kadar güzel bisikletler yapıyorum. Bazı işadamları hayır hasenat sahipleri ‘Başkanım şu kadar sana versek bir çocuk da benim için sevindirsen’ diyor. Kendi sorumluluklarımdan kaynaklı bu isteğe evet diyemiyorum. Bu hobimi yapmama saygı duyan eşim Fatma hanıma ve evlatlarıma anlayışları için teşekkür ediyorum. Benimle vakit geçirme istekleriyle sitemlerini gözlerinden okuduğumda onlarla nitelikli vakit geçiriyorum. Onlarda zaman zaman benim hobi mutluluğuna ortak olarak çalışmayı aile etkinliğine çevirebiliyorlar”şeklinde konuştu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@