Nihat AK / YENİGÜN - Dört yılda bir gerçekleştirilen esnaf ve sanatkar odalarının genel kurulları için İzmir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (İESOB) kapsamlı bir çalışma başlattı. Genel kurulların kalp kırmadan şeffaf bir ortamda düzenlenmesi talimatını veren İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu esnafların sorunlarını ilk kaynaktan çözüm noktalarına ulaştırabilecek kaynak niteliğinde bir kitabın kaleme alınması için personelini seferber etti.

Kitap-yenigün-1

zekeriyamutlu-yenigün

“SEÇİM HİZMET YARIŞIDIR”

Ocak ayının ilk günlerinde başlayan genel kurulların tamamına katılım gösterme gayretinde olduğunu vurgulayan İzmir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, “Gerek kent merkezi gerekse ilçelerimizdeki genel kurullarımıza katılım gösteriyorum. Süreç başlamadan oda başkanlarımızı ve yönetimlerimizi sükûnete davet etmiştim. Başkanlarımızı ve başkan adaylarımızı kongre öncesi bir araya getiriyor sadece yapacaklarını anlatmalarını istiyorum. Kongrede arkadaşlarımızı el sıkıştırıyor, birlik beraberlik içinde olduğumuzu tüm esnafımıza gösteriyoruz. İzmir’in en büyük sivil toplum kuruluşuna da bunun yakışacağı düşüncesini taşıyorum. İzmir'de oda genel kurulları ve seçimleri nezih ve demokratik bir ortamda, İzmir Esnaf Teşkilatı’na yakışır olgunlukta geçer. Oda yöneticileri de, adaylar da bunun bir hizmet yarışı olduğunun bilincindedirler ve bilincinde olmalıdırlar. Oda yöneticileri ve adaylar genel kurullara kol kola girip yarışacaklar, mesleklerini ileriye taşımak adına düşüncelerini ve planlarını ortaya koyacaklardır. Genel kurul neticesi esnaf sanatkarların oylarıyla belirlenen yeni yönetimlere, esnaf üyelerimizin tercihlerine de herkes saygı duyacaktır” dedi.


“ESNAF EKONOMİK ZORLUK YAŞIYOR”

Salgının büyük etkisiyle esnafın ekonomik zorluklar yaşadığını belirten İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu önemli bir çalışmanın startını verdiğini duyurdu. Başkan Mutlu, “Esnafımızın iyi gününde de kara gününde de hep yanındayım. Nabzını iyi tutuyor yetkili mercilere sorunlarını da çözüm önerilerini de günü gününe aktarıyorum. Farklı bir süreçten geçen esnaf ve sanatkarımızın gerçek nabzının atacağı 128 odamızın bir de bizim birliğimizin genel kurlunun gerçekleştirme sürecindeyiz. Ben hepsine katılıyorum. Kiminin başında kiminin ortasında kiminin de programın sonunda konuşma yapıyorum. Pandemi nedeniyle genel kurullara siyasi partilerin temsilcileri eskisi kadar ilgi göstermiyor. Esnafımız konuşuyor, sorununa çözüm önerisini sunuyor. Bu konuşmaların havada kalmaması gerekiyor. Arkadaşlarımdan genel kurullarının görüntü ve ses kayıtlarının birer kopyasının birliğimize iletilmesini istedim. Oluşturacağımız çalışma grubumuz deşifrelerini yapacak. Esnaf kongrelerinin sesi sözü olacak dev bir kitap ortaya çıkacak. Bugün kongrelere gelemeyen kurumların temsilcilerine hediye edeceğim. Esnafımızın durumunu iyi analiz etmeleri doğru çözüm üretmelerine kaynaklık edecek bir çalışma ortaya çıkacak. Belki hiç kimsenin tespit edemediği bir sorun bu kitap sayesinde çözüme kavuşacak”şeklinde konuştu.

TAİF ERCAN-yenigün

“ÇOK DEĞERLİ BİR ÇALIŞMA”

İzmir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu’yu esnafa ışık tutacak çalışması nedeniyle kutladığını vurgulayan Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu (TAİF) Genel Başkanı Ali Rıza Ercan, “Esnafımız ülke gerçeğinin ta kendisidir. Esnafın sözünün kaleme alınması ve kitaplaştırılması çalışmasını çok önemli bir çalışma olarak görüyorum. Hatta teknik imkanlar el verse de bu bölümler halinde görsel bir belgesele dönüştürülebilse. Sayın Mutlu’nun projesi büyük emek isteyen çok değerli bir çalışma olacaktır. Ama bu çalışmanın taçlandırılması için yerel ve genel yönetimlerin kitaba bizim kadar önem vermesi gerekir. Sorunlar ve çözüm yolları ortaya konulur ve ilgili makamlar buna kulak asmaz ise bu değerli çalışma havada kalır. Umarım bu değerli görüşleri taşıyan önemli kitap tarihe de not düşer. Esnaf camiamız ve ülkemize hayırlar getirsin” dedi.

Murat Yavuz-yenigün

“Derdimiz siyaset değil mesleğimiz”

Çalışmayı önemli bulan İzmir Fotoğrafçılar Odası Başkanı Murat Yavuz aynı konunun farlı bir boyutuna dikkat çekti. Başkan Yavuz, “Ahi Evran geleneğinin son temsilcileri olan bizler mesleki teşkilatlarımızın ve örgütlerimizin yönetimlerini belirliyoruz. Burada hiçbir siyasi partiye, aşirete, dine veya mezhebe lider seçmiyoruz. Mesleğimizi geleceğe taşıyacak en yüksek performansı gösterecek kişi ve ekibini oyluyoruz. O ekip yorulduğunda da bayrak yarışındaki gibi bir diğer ekibi seçeriz. Bu savaş değil. Bu görüş alışverişi, ortak akıl projesi gibidir. Bazı kişi ve grupların hırslarını anlamakta zorluk çekiyorum. Farklı tokalaşmalar, farklı jargonlar göze sokulmaya çalışılan şiveler bizi birleştirmez tam aksine böler parçalar. Dil, din, ırk üzerinde esnaf odalarında etkili olmak istemek ateşle barutu birbirine yaklaştırmak olur. Böylesi bir ortamda ortaya konulacak konuşmaları ben dahil hiç kimse dikkate almaz. O nedenle kitapta yer verilecek konular esnafın öz derdi olmalıdır. Tabandaki bir esnafın sözleri, tespitleri çözüm önerileri önemlidir. Kulak asan kişinin rotasına yön verir. Ben her yeni yıla girişte yüz yüze üyelerimi ziyaret etmeye önem veriyorum. Telefondan ve diğer iletişim araçlarından çok daha verimli oluyor. İESOB Başkanımızı bu değerli çalışmayı hayata geçirecek olmasından dolayı kutluyorum. Esnafın derdine derman olacak bazı şeyleri bilen gerek yerel gerekse genel yönetimlerin tavırlarını gördüğümde umudum köreliyor” şeklinde konuştu   

emrah yiğit-yenigün-1
“Çözüm noktasında olursa işe yarar”

Pazarcı esnaflarından Emrah Yiğit, “Hayatımı anlatsam roman olur denir ya. Esnafın dertleri kaleme alınsa kitap değil ansiklopedi olur. Esnaf her yerde derdini anlatıyor. Üreticiyle çektiğimiz sıkıntıyı anlatıyoruz, taşımacıyla yaşadığımız problemleri dile getiriyoruz, maliyetlerimizin yükseldiğini, kardan değil sermayeden zarar eder hale geldiğinizi yüksek sesle söylüyoruz. Ama ortada çözüm göremeyince sözlerimiz boğazımızda düğümleniyor. Şimdi kongrelerdeki sözlerimiz kitap olacakmış. En güzel kitabı kaleme aldırsak dahi o kitap satır satır okunmadan özüm üretilemez. Bazıları o kitabı hatmetse de maalesef anlayamaz. Bence esnafı temsil edecek bir bakanlık kurulmalıdır. O bakana ne anlatsak bizi anlar hayata geçirir. İESOB’un kitabını hafife almıyorum ama onu okuyacak kişilerin bizi tanıyor ve biliyor olması gerekir. Ben sorunların çözüm noktalarında da esnafın olmasından yanayım. Meclis üyesi belediye başkanı milletvekili ve esnaf bakanı bizim içimizden ne zaman seçilirse o kitabın değeri bin katına çıkar”dedi.


“Anlayana saz anlamayana az”

Emlakçılık yapan Bedia Altanhan, “Bu yaşıma kadar yaşamadığım sorunları yaşıyorum. Önceden hiç görmediğim sorunlarla boğuşuyorum. Nasıl ayakta kalırız geleceğimize nasıl yön verebiliriz bilmiyorum. Atalarımızın bir sözü var.  Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az. Bu kadar sosyal medyanın bu kadar dile getirilen problemi çözmeyenlerin çok sayfalı bir kitabı okuyup da çözüm üreteceklerine inancım yok desem yeridir. Ama İESOB Başkanının yaptığı çalışma çok değerlidir. Kendisini ve ekibini kutluyorum”şeklinde konuştu.