Etek boyu ölçen hâkim hakkında karar açıklandı

Yargıtay 4. Ceza Dairesi, 2019’da katıldığı duruşmada avukat Tuğçe Çetin’in etek boyunun olması gerekenden kısa olduğunu iddia ederek tutanak tutup etek boyunun fotoğrafının çekilmesini isteyen hâkim Mehmet Yoylu hakkında kararını verdi.

Güncel 26.06.2021 - 13:45 26.06.2021 - 13:45

Yargıtay 4. Ceza Dairesi, 2019’da katıldığı duruşmada avukat Tuğçe Çetin’in etek boyunun kısa olduğu gerekçesiyle tutanak tutan hâkim Mehmet Yoylu’nun davranışını hakaret olarak değerlendirerek, Yoylu’ya 1 yıl 1 ay 18 gün hapis cezası verdi.

Sabah gazetesinden Mevlüt Hasgül’ün haberine göre, daire ayrıca hakim Mehmet Yoylu’nun aynı gün içerisinde başka bir avukata açıkça hakaret etmesi nedeniyle de 1 yıl 1 ay 18 gün hapis cezası verdi.

Eylemleri bir bütün olarak “hakaret” kabul eden daire, Yoylu’ya toplamda 2 yıl 3 ay 6 gün hapis cezası verilmesine hükmetti. Yoylu, 5 yıl içerisinde herhangi bir suç işlemezse cezaları düşecek.

Ne olmuştu?

İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi Hakim Mehmet Yoylu, iki yıl önce bir duruşma sırasında avukat Tuğçe Çetin’in etek boyunun kısa olduğunu iddia edip tutanak tutmuş ve fotoğrafının çekilmesini istemişti.

Hakim Yoylu, avukat Çetin’in eteğinin olması gerekenden 15 santimetre kısa olduğunu iddia etmişti. Aynı gün başka bir duruşmada erkek avukata da “Er kişiye küpe takmak yakışmaz” demişti.

Olay sonrası Hakimler ve Savcılar Kurulu’nca (HSK) görevden uzaklaştırılan hakim Mehmet Yoylu, 5 ay sonra yeniden göreve dönmüştü.

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@