13.03.2015, 22:00

Etten Sütten Sohbetler

Geçtiğimiz ayın son günü İstanbul’da “Etten Sütten Sohbetler” toplantısını gerçekleştirdik. Benim Yönetim Kurulu Üyeliği'ni yaptığım Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (SETBİR) tarafından düzenlenen toplantıya SETBİR üyeleri dışında gazeteciler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, SETBİR Bilim Kurulu akademisyenleri katıldılar. Toplantı düzenleme komitesi, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD), Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) katılımlarıyla oluşturulmuştu.

Türkiye Gıda Dernekleri Federasyonu'ndan (TGDF), televizyon yayıncılarından, İstanbul Lokantacılar Odası'ndan, TÜSODER’den katılımcıların bulunduğu toplantı sabah kahvaltısında buluşma ile başladı. Ayrıca; Kağıthane Belediye Başkanı Oğuz Toktekin de toplantıya katılanlar arasındaydı. Diğer bir katılımcı ise; yeni görevinden ayrılan ve seçimler için aday olan Müsteşar Vedat Mirmahmutoğulları idi.

Açılış konuşmasını yapan SETBİR Başkanı Zeki Ilgaz, 1976 yılında kurulan SETBİR’in 1993 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla ismine “Türkiye”yi eklediğini ve bundan gurur duyduklarını ifade etti. Et, süt ve hayvancılık sektöründen 57 firmanın, 99 üye ile temsil edildiği SETBİR’in çalışmalarından, AB ile yapılan ortak projelerden, sektörün anahtar konularından, dünya et ve süt piyasasıyla, ülkemizdeki durumdan söz eden Ilgaz daha sonra sözü moderatör Celal Toprak’a bıraktı. Celal Toprak moderatörlük yaptığı toplantı esnasında tüm katılımcılara söz verip, fikirlerini almaya özen gösterdi.

Bir gazeteci büyüğümüz konuşmasında “Şimdi burada etliye, sütlüye karışacağız” deyince salonda gülüşmeler oldu. Sonra etliye, sütlüye karışan konuşmalar gerçekleşti. Kayıt dışılık, et fiyatları, gıda-beslenme konusundaki araştırmalar, yanlış yönlendirmeler, arz- talep dengesi, ülkemizin genel beslenme alışkanlıkları, gıdalarda oluşabilecek kalıntılar, ithalat, yem sorunu, istikrar, kayıt ve takip sistemi gibi konular toplantı boyunca katılımcılar tarafından ele alındı. Kapanış bölümünde tekrar söz alan SETBİR Başkanı Zeki Ilgaz bazı sorulara cevap veren açıklamalarda bulundu ve katılanlara teşekkür ederek, kahvaltı sohbetlerinin başka illerde de yapılacağını bildirdi.

 

Etten sütten sohbetler sırasında sorulan ya da merak edilen bazı sorulara ben de cevap verdim. Özellikle “et diğer ülkelere göre bizde neden daha pahalı?” sorusu gündeme gelmişti. İki ana girdinin ikisinin de pahalı olduğunu, hammaddenin birincisi olan dananın ucuz olması için neler gerektiğini zamanın elverdiği ölçüde teknik olarak anlatmaya çalıştım. Antibiyotikli süt, antibiyotik kullanımının gerekli olduğu, olmadığı durumlar, antibiyotik kullanmamak için yapılması gerekenler hakkında kısa bilgiler aktardım.

Sohbet ortamını aşmayacak şekilde, özet vurgular yaptım. Tüketiciler Derneği'nden gelen bir soru üzerine GDO konusunda durumun ABD ile AB arasındaki ticaret savaşıyla da ilgisi olabileceğini göz ardı etmemelerini, bu bakış açısıyla da bakılmasında yarar olduğunu belirttim.

Toplantıda bir kahvaltıda konuşulabilecek kadar konu ele alınmış oldu. Katılanlar ve SETBİR üyeleri toplantıdan memnun olarak ayrıldılar. Toplantıların önümüzdeki aylarda başka illerde gerçeklemesini bekliyoruz.   

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@