Menemen'in köylerinde, doğayla iç içe bir bisiklet deneyimi için 4 Haziran 2022 saat 10.00'da Menemen Şehir Parkı'nda pedallar çevirilecek

eurovelo yenigün

EUROVELO BİSİKLETLİ TURİZM AĞI

Avrupa Bisikletliler Federasyonu’nun (ECF) en önemli projelerinden bir tanesi olan EuroVelo projesinin amacı, tüm Avrupa Kıtasında sürdürülebilir bir Trans-Avrupa Ulaşım Ağı yaratılmasını, desteklenmesini ve işletilmesini teşvik ve koordine etmektir.

Bisikletli Turizmin Ekonomik Boyutları


Avrupa’da yıllık 2,3 milyar günlük bisikletli turizm turu ve 20,4 milyon konaklamalı bisikletli tur düzenlenmektedir. Günlük turlarda ortalama 15 Euro’dan fazla, konaklamalı turlarda ise 57 Euro günlük harcama yapılmaktadır. Avrupa’da bisikletli turizmin ekonomik getirisi yıllık 44 milyar Euro olmakla birlikte bu miktardaki EuroVelo Ağı’nın payı yıllık 7 milyar Euro’dur.

izmir yenigün eurovelo

EuroVelo 8 Akdeniz Rotası Cazibesi


5888 km’lik mevcut bir bisiklet ağıdır. 11 farklı Avrupa ülkesinden geçmektedir. Rota üzerinde 23 dünya mirası bulunmaktadır. Rota üzerinde Ege Bölgesine özgü 712 balık türü bulunmaktadır.


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin EuroVelo Başvuru Süreci


İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başvurusu yapılan EuroVelo Bisikletli Turizm Ağı’na katılım süreci 2016 yılında başlamıştır. Avrupa Bisikletliler Federasyonu (ECF) ile yapılan görüşmeler sonucu 15 farklı rotadan İzmir için uygun olabilecek 2 rota seçeneği üzerinde fikir geliştirilmiştir.


Toplam uzunluğu 70.000 km olan EuroVelo ağına dahil söz konusu rotalardan biri 11 numaralı Doğu Avrupa Rotası; diğeri 8 numaralı Akdeniz Rotası’dır. 8 numaralı Akdeniz EuroVelo Rotası İspanya’nın Kadiz kentinde başlayan ve Yunanistan’ın Atina kentinde ve ayrıca Kıbrıs’ta iki ayrı bitiş noktası olan Doğu-Batı doğrultusunda aktif olan 5888 km’lik rotalardır.


EuroVelo 8 Akdeniz Rotası


Yapılan çalışmalar doğrultusunda 2016 yılı sonuda EuroVelo Uzantı Rotası için İzmir adına başvuru raporu ECF’e iletilmiştir. 11 Temmuz 2017 tarihinde ECF EuroVelo Konseyinden başvuru dosyamızın incelendiği ve EuroVelo Bisiklet Ağına 8 numaralı rota üzerinden İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin onaylandığına dair bilgi gelmiştir.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İzmir Kemalpaşa ilçesinde 2 adet MTAL Onarım işleri yaptıracak İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İzmir Kemalpaşa ilçesinde 2 adet MTAL Onarım işleri yaptıracak


EuroVelo 8 Akdeniz Rotasının, Belediyemiz tarafından İzmir için benimsenen vizyonlarından birisi olan Akdeniz kentleri ile kurduğu ağ ilişkilerinden yararlanarak geliştirmesi hedefine uygunluğu; Akdeniz Rotasının İzmir için fiziksel ve sosyal erişilebilirliğinin kolay olması; ve yine Akdeniz Rotasının kendisinin barındırdığı özellikler ve dinamikler sebebiyle cazibesinin yüksek olması açılarından İzmir EuroVelo Bisiklet Ağı için daha iyi olacağı düşünülmektedir. EuroVelo 8 Akdeniz Rotası aktif olarak kullanıma hazır bir rotadır.


ECF tarafından gönderilen bilgi notunda İzmir’i dâhil ettikleri 8 numaralı rotanın sonlandığı ve bağlantı noktalarından biri olan Kıbrıs Rum Kesimi yerine, Atina’nın Sakız ve Midilli Adaları üzerinden deniz yolu ile izmir’e bağlantı yapılabileceğine dair bir görüş de belirtilmiştir. Bu sayede İzmir tamamı aktif olarak kullanılmayan ve fazladan bir çok altyapı çalışması gerektiren EuroVelo 11 rotası yerine daha gelişmiş olan ve halihazırda bisikletli turizm için uygun koşulları sağlayan EuroVelo 8 Rotasına bağlanacaktır. İzmir içerisinde planlanan rotada, Midilli Adası-Dikili Limanı ve Sakız Adası-Çeşme Limanı arası olmak üzere iki adet giriş-çıkış noktası bulunmaktadır. Ana rotanın bu noktalar ile bağlantılı olarak Bergama-Efes Antik Değerler Tur Rotası olarak belirlenmesi amaçlanmaktadır. Öneri güzergah üzerinde Pergamon, Atarneus, Pitane, Elaia, Gryneion, Myrina, Kyme, Larissa, Smyrna, Agora, Limantepe, Erythral, Teos, Lebedos, Colophon, Klaros ve Ephesos olmak üzere 17 antik kent bulunmaktadır.