Ev alırken nelere dikkat edilmeli sorusu, günümüzün önemli bir kısmını geçirdiğimiz evlerin seçimi konusunda önemli olmaktadır. Bu seçim sırasında ise herkes için farklı detaylar ön plana çıkmaktadır. Bazıları evin büyüklüğünü ön planda tutarken bazı kullanıcılar ise o evin konumunu göz önünde bulundurabilir. Ama çoğu insanın hemfikir olduğu en önemli konu bütçe ve evin hangi cepheyi görüyor olduğudur. Bu iki konuya özellikle de bütçeye karar verdikten sonra “Ev alırken neler yapılır?”  aşamalarına göz atabilirsiniz. Bu aşamaları doğru şekilde uyguladığınızda hayallerinizdeki eve kavuşabilirsiniz. Böylece doğru adımlarla herhangi bir zarara uğramadan istediğiniz eve sahip olmanız mümkündür.

Ev alırken neler yapılır?

Ev alırken neler yapılır? Ev alırken öncelikle ne kadarlık bir bütçe ayırabileceğinizi belirlemeniz gerekir. Bütçe belirlemeden ev bakmaya başlamak, tahmin ettiğinizden daha fazla masraf yapmanıza neden olabilir. Bu nedenle öncelikle ne kadar bütçe ayırabileceğinize karar vermelisiniz. Daha sonra bir evde aradığınız en önemli özellikleri belirleyin. Hangi cephe sizin için daha iyi? Tapu masrafı sizin için ne kadar önemli? gibi konuları göz önünde bulundurun. Sonrasında aklınıza yatan tüm ev seçeneklerini belirleyin ve almak istediğiniz ev için herhangi bir aracı olup olmadığını kontrol edin. Bu gibi durumlarda bazen sorunlar yaşayabilirsiniz. Bütçenizin yetmediği durumlarda krediye başvururken bazı evler kredi için uygun olmayabilir. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak için bütçenizle beraber almayı düşündüğünüz ev için kredi çekme opsiyonlarını da araştırmalısınız. Bakmış olduğunuz ev ile diğer evlerin piyasa değerlerini karşılaştırmayı da unutmayın. Bazı konut sahipleri fiyat belirlerken piyasanın çok üstünde ya da altında değerler belirleyebilir. Gerekli belgeler ayarlanmadan önce ev üzerinde herhangi bir ipotek ya da haciz olup olmadığını kontrol ettirin. Bunların dışında apartman düzeni, komşuluk, ulaşım seçenekleri, hangi cephe güneş alıyor gibi noktaları da göz ardı etmeyin. 

Tapu için gerekli belgeler

Ev alırken neler yapılır kısmından sonra eğer aklınıza yatan bir ev beğendiyseniz yapmanız gerekenlerden biri de tapu işlemleridir. Tapu işlemlerine gerekli belgeleriniz hazır olarak gidin. Bu belgelerde evi tapuya aldığınız fiyat üzerinden beyan verin. Tapu masrafının kimin ödeyeceğini önden belirleyin ve tapu masrafı gibi ödemelerinizi mutlaka yapın. Gerekli belgeler hazır olduktan sonra ev alırken ne yapılır sorusuna uygun olarak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.