Ev atıklarından geri dönüştürülebilecek maddeler nelerdir, geri dönüşüm nasıl yapılabilir? Günümüzde artmakta olan olumsuz doğa olaylarının bizlere hatırlatmış olduğu problemlerden bir tanesi de budur. Hangi maddeleri geri dönüştürülebiliriz, tüm ev atıkları geri dönüştürülebilir mi ve geri dönüştürülebilen ev atıkları nasıl ayrıştırılabilir sorularına doğru cevabı bulmak oldukça önemlidir. 

Peki hangi ev atıkları geri dönüştürülebilir? Geri dönüştürülebilir malzeme olarak kağıt malzemeler, metaller, plastik ürünler, cam, lastik, karton ürünler, tekstil ürünleri, elektronik cihazlar ve piller gibi maddeler yer almaktadır. Gıda, bahçe ve ev atıkları gibi biyolojik olarak parçalanabilmekte olan atıkların kompostlaştırılması ve yeniden kullanılması da geri dönüşüm şekillerinden biridir.

Bu malzemelerin çoğu özel geri dönüşüm merkezlerine teslim edilmesi gerekmektedir. Bu ürünler toplandıktan sonra ayıklanır, temizlenir ve yeni ürünler elde edebilmek için yeniden işlenir. Geri dönüşümleri sağlarken üç önemli maddeyi unutmamalısınız:

  • Temiz olan şişeleri, kutuları, kağıtları ve kartonları geri dönüştürün.
  • Ayrıca sıvı ürünleri ve yiyecekleri geri dönüşümler için kullanmamalısınız.
  • Geri dönüştürülebilir malzemeleri ayrıca plastik olan torbalara koymamalısınız.

Bu basit olan üç adımla geri dönüşümle uğraşmakta olan uzmanların işini kolaylaştırarak katkı sağlamış olacaksınız.

Evde geri gönüşüm için kullanılabilecek malzemeler

Ev atıkları ile geri dönüşümleri sağlamak için birçok hizmet vermekte olan tesisler bulunmaktadır. Atık depolama bölgelerine giden atıkların kaplamış olduğu alanı azaltmanın dışında, ev atıkları ile geri dönüşümleri sağlamak ve kompostlamak, atık toplama ücretlerini de en aza indirmeye katkı sağlamaktadır. Günlük yaşamda kullanılmakta olan ögelerin birçoğu ev atıkları olarak geri dönüştürülebilmektedir.

Geri dönüşümün yararları arasında temiz bir ortam, tehlikeli maddelerin güvenli bir şekilde elden çıkarılması, kullanılan ambalajlar konusunda ve malzemelerin yeniden kullanılabilirliğine dair farkındalığı geliştirmek bulunur. Evde gerçekleştireceğimiz geri dönüşümle birlikte başta çevreye birçok farklı katkı sağlamış oluruz. Kullanmış olduğumuz birçok ambalaj, geri dönüşümlerin sağlanabilmesine yardımcı olmak amaçlı semboller bulundurmaktadır. Nasıl atılması ya da dönüştürülmesi gerektiğini anlatmaya yardımcı olmaktadırlar. İşte evde geri dönüşüme katkı sağlayacak o malzemeler;

  • Kitaplar,
  • Eski elektronik eşyalar,
  • Spor ayakkabılar,
  • Kahve kapsülleri,
  • Piller,
  • Eski şilteler.