Buca Evka-1 Mahallesi, gelişime açık konumuyla devlet ve özel kurumlar için adeta yatırım merkezine dönüşmüş durumda. Bölge, çok sayıda projeyle her geçen gün büyümeye devam ediyor

GÜVEN GÜNEŞ/YENİGÜN- Şehri hâkim bir tepe noktasından izleyen ve merkezden ortalama 3 derece daha serin olan Buca Evka-1 bölgesi aynı zamanda geniş ve boş arazileriyle yatırımcıların dikkatini çekmiş. Başta eğitim kurumları olmak üzere spor, sağlık ve çevreyle ilgili de çok sayıda yatırım hayata geçmiş. Yeni yapılacak projelerle de önümüzdeki yıllarda bölgenin adını daha çok duyacağımıza şüphe yok.

Mahalle halkı tarafından ‘kanatsız melek’ adı verilen Sevli Aladağ, gelin olarak geldiği Cumhuriyet Mahallesi’nde 30 yıllık muhtarlık saltanatına da son verdi. Uzun yıllar Cumhuriyet Halk Partisi içinde çeşitli görevleri yürüten ve emekli olduktan sonra mahallesine hizmet etmek için geçtiğimiz dönem muhtarlık yarışına girdi. Seçim sürecinde etnik ve mezhep üzerinden çeşitli kirli propagandalara rağmen halkın oylarıyla 5 dönemdir muhtarlık yapan adayı geçerek hem mahallenin ikinci hem de ilk kadın olarak muhtarı olarak bir ilki gerçekleştirdi. Çevresindeki hiçbir şeye kayıtsız kalamadığını belirten Muhtar Aladağ, geçen 3 yılda mahallesi adına çok şey yaptıklarını dile getiriyor.

Buca Evka-1 yeni cazibe merkezi yenigün (4)

MAHALLELİ VE MUHTAR EL ELE

'Biz görüyoruz onlar bizi görmüyor' 'Biz görüyoruz onlar bizi görmüyor'

İzmir’in en yüksek tepelerinden birine kurulan Evka-1 aynı zamanda Buca’ya hâkim bir tepelik noktada da olması hem seyir hem de ulaşım da bölgeyi ayrıcalıklı kılıyor. Kuruluşu 1990 yıllarına denk gelen mahalle, kozmopolit yapısıyla da dikkat çekiyor. Düzenli yapılaşma, şehir içinde karşılaşılan gürültü, otopark sorunu, görüntü ve tabela kirliliği ve insan yoğunluğu ise burada rastlanmaması da projenin başarısına ortaya koymaktadır. Yedigöller Parkı ve Barış Manço Ormanı’yla oldukça yeşil bir çevreye sahip olan bölge halkı aynı zamanda Bucaspor’un maçlarına da ev sahipliği yapıyor. Muhtar Aladağ ve mahalle sakinleri geçtiğimiz yıl insiyatif alarak bölgeye 4 bin yeni fidan ekerek hem yeşil alanı daha çok yere yaymak hem de yarınlara miras bırakmak adına güzel bir işte yapmışlardır. Öyle ki, muhtar ve mahalle sakinleri arasındaki ilişki öylesine gelişmiştir ki, gelen misafirlere yetişemeyen Muhtar Aladağ bulaşık makinası almak zorunda kalmış. Bu durumu memnuniyetle karşıladığını ve mahalle sakinleriyle birlikte olmaktan çok keyif aldığını belirten Aladağ, “Bu ilişkiler bizi birbirimize daha da yakınlaştırıyor” diyor.

Buca Evka-1 yeni cazibe merkezi yenigün (7)

Ev-kabir'in EVKA-1'e dönüşüm süreci

Rivayet odur ki; Evka-1 bölgesi yerleşiminin gerçek adı ilk kaynaklarda Evka-1 değil, ev-kabir olarak geçmiştir. 1980'li yılların başında alan araştırmaları yapılırken, bu alanda büyük bir necropolis alanına rastlanır. Bu bakir alanda yapılan çalışmalarda lahit ve çok sayıda ev tipi mezar bulunur. Bu alanının imara açılması için mezarlar kaldırılır, müzelere yerleştirilir fakat buradaki bu ilginç mezar çeşitlerinin hatırasını yaşatmak için bu yeni toplu konutlara ev-kabir adı verilir. Sonraları buraya yapılan toplu konutların devamı gelince Evkabir adı Evka 1'e dönüşmüştür. Bu hikâyenin doğruluğu bilinmese de halkın ve bölgenin özellikleri göz önüne alındığında aksini söylemekte çok mümkün görünmüyor.

Buca Evka-1 yeni cazibe merkezi yenigün (5)

Kurumların çekim merkezi haline geldi

Devlet ve özel kurumların yatırımlarının merkezi haline geldiklerini belirten Buca Evka-1 Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Sevli Aladağ, “Bölgemizde şu anda çok sayıda devlet ve özel kurum yatırımları için projeler var. Başta 9 Eylül Üniversitesi olmak üzere çok sayıda orta ve lise düzeyinde özel kolejler var. Devam eden projeler bulunuyor. İzmir’in çok üstünde okul sayısına sahibiz. Bölgeye eğitim üssü de diyebiliriz. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu bölgeye yapmayı düşündüğü Portakal Vadisi projesi var. Bunun hayata geçirilmesini çok önemsiyoruz. Yalnızca İzmir değil Türkiye’ye örnek bir model ve proje olacağı için bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın bölgede inşaatını başlatmış olduğu bir diş hastanesi var. Kazı ve temel işleri halledildi. Şu an ki ekonomik nedenlerden ve artan maliyetler nedeniyle tekrar ihaleye çıkması bekleniyor. Umarım ki başlanılan ve önemli yol kat edilen bu projenin devamı da gelecektir. Diğer yandan hemen yanımızda Bucaspor’un maçlarını yaptığı Buca Stadı’na da ev sahipliği yapıyoruz. Spor, eğitim, sağlık ve çevre yatırımlarının bölgemizde olması büyük bir artı değer katmaktadır” diye konuştu.

Çözülmeyen sorunlar var

Sorunların çoğunu çözseler de, bugüne dek hala çözüm bekleyen sorunların olduğunu dile getiren Muhtar Aladağ, “Sorunların en başında kesinlikle ulaşım gelmektedir. Bölgemizden Konak ve Şirinyer’e giden yalnızca iki güzergâh var. Bu iki güzergâhta da her 1 saat diliminde yalnızca 2 kere otobüs kalkıyor. 30 dakika da bir sefer gösterseler de bu 40-45 dakikalara kadar çıkabiliyor. Bu sorunumuzu yıllardır ve defalarca dile getirdik. Sefer güzergâhı arttırılmalı ve sefer sürelerinin düşürülmesi gerekmektedir. Ayrıca diğer bir sorun ise gençlerimizin mahallelerinde sosyalleşecek bir mekânın olmayışıdır. İzmir’de en düşük suç ve olaya sahip bir mahalle olarak çocuklarımızın burada kalması için sosyal tesis yapılması talebinde bulunduk. Gençlerimizin çayını, kahvesini içip oyununu oynadığı, muhabbetini ettiği bir alan yaratmadığımız takdir de gençlerimiz de başka yerlere gitmeye devam edecekler. Umuyorum ki, önümüzdeki seçim gününe dek bu sorunları da halletmiş olacağız” ifadelerini kullandı.