Ev temizliğinde sirke kullanımı, kimyasal yerine doğal yöntemler kullanmak isteyen kişilerin ilk tercihlerinden biri oluyor. Ekolojik olması ile çevreye de hiçbir zararı olmayan sirkenin, doğaya zarar veren kimyasallarla bezenmiş temizlik ürünlerinin yanında sıklıkla tercih edildiği görülmektedir. 

İçeriğinde asetik asit barındıran sirke, bu güçlü yönüyle temizlik ürünlerinin yerine kolaylıkla geçebilmektedir. Gönül rahatlığı ile ev temizliğinde sirke kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. 

Ev temizliğinde sirke kullanımı nasıldır? Hangi sirke çeşitleri kullanılır?

Ev temizliğinde sirke kullanımının en güzel yanı yağ ve kirlerin hiçbir kimyasal ilaç kullanmaya gerek kalmadan sirke ile kolayca temizlenebilmesi olmaktadır. Yapılan bir kova sirkeli su ile toz alımı gerçekleştirildiğinde, evin içerisinde var olan bakterilerden kolayca kurtulunabilir. Bir litre suya iki bardak oranında koyulan sirke ile evin tüm temizliği gerçekleştirilebilmektedir. Cam silmede, gözlük temizliğinde, aynaların ve kapıların temizlenmesinde, kısacası aklınıza gelebilecek her yerde sirke ile yapılan temizlik uygun olmaktadır. 

ev-temizliğinde-sirke-kullanımı

Ev temizliğinde kullanabileceğiniz birçok sirke çeşidi vardır. Temizlik sırasında kullanabileceğiniz sirke çeşitleri arasında şunlar sayılabilir:

-Elma sirkesi

-Şarap sirkesi

-Distile beyaz sirke

-Balzamik sirke

Sirke ile nereleri temizleyebilirsiniz?

Damıtılmış olan beyaz sirkenin kullanımı ev temizliğinde sirke kullanımı tercihlerinde en sık seçilenler arasında olmaktadır. İçindeki %5 oranındaki asit ile her ortama uygun temizlik ürünleri ile eş bir temizleme kapasitesine sahiptir.

-Mobilyaların temizliğinde, banyo ve mutfak temizliğinde tercih edilebilir bir yöntem olmaktadır. 

-Yüzey temizliği ve leke çıkarmada kullanılan sirke, kötü kokuların giderilmesinde de etkili olmaktadır. Kıyafetlerin üzerine dökülmüş yağ ve leke oluşturacak her şeyden, üzerine sirke dökülerek yıkandığı takdirde  kurtulabilirsiniz.

-Ev temizliğinde sirke kullanımında bulaşık makineleri için parlatıcı rolü üstlendiği de bilinmesi gerekenler arasında yer alıyor. 

-Zorlu yağ kirlerinde ise karbonat ve sirkenin karıştırılarak kullanılması daha etkili sonuçlar doğuracaktır.

-Bilgisayar ve telefon gibi teknolojik aletlerin temizliğinde de beyaz sirke rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bire bir ölçüde yapılan sirkeli su, diğer temizlik araçlarından daha etkili bir temizleme yöntemi olmaktadır.

Sizler de kimyasal kullanımındansa doğal yöntemler tercih ederek ev temizliğinde sirke kullanımına geçiş yapmak isterseniz, her alanda sirke çeşitlerini uygun şekilde kullanabilirsiniz.