Evcil hayvan bakımını doğru bir şekilde yapmak büyük önem taşır çünkü o hayvanın sağlığından artık siz sorumlusunuz demektir. Evcil hayvan bakımını ve özel ortamını uygun bir şekilde sağlamak için günlük yaşamda uygulanacak bazı önemli unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar evcil dostunuzun yaşına göre değişiklikler de gösterebilmektedir. Peki bu unsurlar ve püf noktaları nelerdir? 

Evcil hayvan bakımının olmazsa olmazları 

  • Veteriner ziyaretleri: 

Sorumlu evcil hayvan sahipliğinin püf noktalarından birisi düzenli veteriner ziyaretleridir. İnsandan daha kısa ömürlü olmaları göz önüne alındığında, köpeğiniz veya kediniz yılda en az bir veya iki kez kontrole gitmelidir. Ayrıca kedi ve köpek gibi hayvanların her yıl olması gereken parazit, karma gibi birçok aşısı vardır. Bu da aşı takvimine bağlı olarak evcil hayvan bakımının ve sağlığının sağlanması için düzenli olarak veteriner ziyaretlerine gidilmesi anlamına gelir. Bu konunun püf noktalarından biri aşılara ve veteriner kontrollerine, gerektiğinde tedavilere yeterli bir bütçe ayırıp ayıramayacağınızı bilmektir.

  • Kısırlaştırma: 

Evcil hayvan bakımı nasıl yapılır diye merak edenler için bir diğer önemli nokta kısırlaştırmaktır. Kısırlaştırmak hem bakmak veya sahiplendirmek zorunda kalacağınız hayvan sayısını azaltır hem de bir dizi sağlık sorununu önler. Örneğin dişi kedinizi kısırlaştırmak rahim ağzı kanseri riskini büyük ölçüde azaltır, yumurtalık kanseri riskini ortadan kaldırır ve kızgınlık dönemine girmesini önler. Bu, kedinizin bir eş bulmak için evden kaçma olasılığını en aza indirir. Kısırlaştırılmış erkek kediler ise daha az agresif olur. 

  • Sağlıklı yiyecek ve temiz içme suyu: 

Sorumlu evcil hayvan bakımının birbiriyle bağlantılı iki önemli ögesi, hayvanlara her zaman taze su ve sağlıklı mama vermeyi içerir. Sağlıklı, içinde gerçek et içeren, katkı maddesiz bir evcil hayvan maması, hayvanınızın hayatını zenginleştirecek ve onlara ihtiyaç duydukları enerji ve besinleri verecektir. Kedi veya köpek maması seçmenin püf noktalarından biri yeterli miktarda protein, karbonhidrat ve yağ içerip içermediklerine bakmaktır. Ayrıca hayvanınızın yaşına, sağlık koşullarına ve aktivite düzeyine uygun bir mama formülü seçin ve özel bir mamaya geçmeden önce veterinerinize muhakkak danışmalısınız. 

  • Düzenli tuvalet ihtiyaçları: 

Evcil hayvan bakımının nasıl yapıldığını öğrenmek isteyenler için önemli son nokta hayvanların da tuvalet ihtiyaçları olduğunu hatırlamaktır. Pek çok evcil hayvan türü evde tuvaletlerini yapabilir. Örneğin kediler tuvalete ve kedi kumuna ihtiyaç duyarlar. Ama köpeklerin köpek kapıları ve lazımlık pedlerine ihtiyacı olabilir veya dışarıda yürüyüş yapmaları gerekebilir. Evcil dostunuza tuvalet eğitimi vermeyi de ihmal etmemelsiniz.