Türkiye’nin sıcak beldelerinden biri olan Mersin ilimizde yetişen ananas evde de rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. 

Evde ananas nasıl yetiştirilir?

Evde ananas yetiştirilmesi için gerekli olan ilk şey yine bir ananastır. Pazardan veya marketten seçilecek olan ananasın olgun olmaması gerekmektedir çünkü olgun bir ananas filizlenmez. Bu noktada, ananas yetiştirmek isteyen kişilerin mutlaka dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İlk olarak yaprak rengi kahverengi ya da sarıya dönmüş ananaslar tercih edilmemelidir. Bu konuya ek olarak, ananasın olgun olup olmadığını anlamak için yapraklardan biri narince çekilmelidir. Bu işlem sonucunda eğer yaprak direkt kopuyorsa ananas olgundur. İkinci olarak, yapraklarının dibi kontrol edilmedir çünkü yetiştirilmek istenen ananasın biti olmamalıdır. Yaprakların dip kısımlarında bulunan benekler grimsi ya da siyaha dönük bir renkte ise bu ananasta bit bulunduğu anlamına gelmektedir. Evde ananas yetiştirmek için seçilen ananasın kokusu keskin ve tatlı olmalıdır. 

Yukarıda sayılan hususlar dikkate alınıp ananas seçildikten sonra saksıya ekilmesi için hazır hale getirilmesi adına izlenmesi gereken adımlar bulunmaktadır. İlk olarak, seçilmiş olan ananasın üst kısmında bulunan yapraklar bütün halde ananastan ayrılmalıdır. Yaprakları ayırmak için yaprakları çevirip koparılabilir veya üst kısım bıçak ile kesilebilir.

Sap kısmı ananasın filizlenmesini sağlamaktadır. Bu doğrultuda, sapını ortaya çıkarmak için alt kısmında bulunan bazı yaprakların koparılması gerekmektedir. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra meyvenin tabanının kuruması için ters çevrilmesi ve bir hafta süre bekletilmesi gerekmektedir.

Seçilen geniş bir cam kavanozun içi suyla doldurulur. Ardından, ananasın üst kısmına birkaç tane kürdan saplanır ve cam kavanozun içerisine bırakılır. Cam kavanoz güneş alan bir alana yerleştirildikten sonra ananasın filizlenmesi beklenmelidir. Filizlenmenin gerçekleşmesinin ardından tacın üst kısmı dışarıda bırakılacak şekilde saksıdaki toprağa gömülmelidir. Saksının içerisine mutlaka mineral bakımından zengin olan topraklar kullanılmalıdır. 

Evde ananas yetiştirirken bakım nasıl yapılmalı?

Evde ananas yetiştirme sürecinde saksıya ekilen ananasın sağlıklı ve verimli bir şekilde büyüyebilmesi için bakımının aksatılmadan yapılması gerekmektedir. İlk olarak, toprak haftada bir kez hafifçe sulanmalıdır. Ananas güneş ışığı görmelidir çünkü toprakta bulunan minerallerin kaybolmaması gerekmektedir. Bu sebeple, evde ananas yetiştirmenin en verimli ayı yaz aylarıdır. Son olarak, yaz ayı boyunca yetiştirilen ananas ayda iki kez gübre eklenmelidir.