“Evde avokado nasıl yetiştirilir?” sorusu son zamanlarda oldukça popüler olan ve sağlık için de faydaları ile bilinen avokado hakkında en sık sorulan sorulardan biri. 

Avokadonun anavatanı Orta Meksika’dır ve defnegiller familyasından bir meyvedir. Diyet ve salata menülerinde sıklıkla yer verilen avokadonun sağlık açısından da birçok faydası vardır. Avokadonun sadece meyvesi değil, yağı ve çekirdeği de oldukça değerlidir. Türkiye’de ise avokado sıklıkla Antalya’da yetiştirilir. Evde avokado yetiştirme işlemini Akdeniz ikliminde yaşamıyor olsanız bile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra doğrudan filizlenmiş toprakta avokado yetiştirme sırasında da izlenmesi gereken adımları vardır.

evde avokado nasıl yetiştirilir

Evde avokado yetiştirmenin 5 adımı

Evde avokado yetiştirmenin kısa ve kolay 5 adımı bulunmaktadır. Bunlar;

1)Bir adet avokado bıçakla ortadan ikiye bölünür. İşlem sonucunda çıkan çekirdeği suyla yıkanır ve kalıntıları temizlenir.

 2) Hazırlanan çekirdeğin hafif sivri kısmı üste gelecek şekilde ayarlanması yapılmalıdır. Çekirdeğin orta ve alt kısımlarına 2 ya da 3 adet olacak şekilde ayrı noktalardan kürdanlar yerleştirilir. Bu işlem sayesinde; çekirdeğin suyun içinde kalarak filizlenmesi kolaylaşır.

 3) Sivri kısmı suyun üzerinde kalacak şekilde avokado çekirdeği bardağın içindeki suya bırakılarak beklemeye başlanır. Yaklaşık 1- 1,5 ay sonra çekirdeğin altında köklenmeler oluşur. Ardından, çekirdeğin üst kısmından ufak bir filiz çıkmaya başlayacaktır. Geçen bu süreç içerisinde, kullanılan bardak, güneş ışığı gören bir yerde olmalı ve belirli aralıklarla içerisindeki su tazelenmelidir.

 4) Çekirdek içerisinden yükselen filiz 15 santimetreyi geçene kadar beklenmelidir.

5) Boyu uzayarak güçlenen filiz bir saksıya yerleştirilir. Saksıda avokado yetiştirilirken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Saksıda avokado yetiştirmek için; altı delikli orta boy bir saksıya çekirdeği içine alacak şekilde yerleştirilmelidir. Avokado bitkisi susuzluğa dayanıklı değildir. Bu sebeple, saksıda yetiştirilen avokado düzenli aralıklara sulanarak toprağın sürekli nemli kalması sağlanmalıdır. 

Toprakta avokadonuzu yetiştirmeye devam ederken tercih edilmesi gereken toprak türü özellikle kumlu-tınlı ve alüvyal olmalıdır. Ayrıca, dikim yapılacak toprağa çakıl veya taş konulmamalıdır. Toprakta avokado yetiştirirken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise avokadonun köklerinin toprakla temasta bulunduğundan emin olmaktır. Tüm bu adımları izleyerek evde avokadonuzu yetiştirebilirsiniz.