Hobi bahçeleri yeşile hasret kalan ve büyükşehirlerde yaşayan kişilerin evlerinin bahçelerinde ya da yaşadıkları yerlere yakın bölgelerde küçük bir bahçe kurarak oluşturdukları yerlerdir. Hobi bahçelerinde sahip olunan alanın büyüklüğüne ve özelliğine  göre fidan ekimi, sebze ekimi ve çiçek ekimi yapılabilir. Bu ekimlerin kişilerin tercihlerine bağlı olarak değişmekle beraber genellikle hobi bahçelerinde süs bitkilerine yer verilmektedir. Bunun yanı sıra, sebze ekimi de yaygın şekilde görülmektedir.

Hobi bahçesi yapmanın yolları

Hobi bahçesi oluşturmak için ilk önce kullanılması gereken alanı belirlemelisiniz. Yetiştirilecek sebze ve çiçekler kullanılan alanın bulunduğu yere ve iklimine göre belirlenmelidir. Keyifli ve göze hitap eden bir hobi bahçesi hazırlanmak istiyorsanız bahçenin içinde çime yer verebilir, renkli çiçekleri de bahçenizde kullanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra bahçeniz, yetiştirmek istediğiniz sebzeler için uygun iklim koşullarını sağlıyor ise kendi ekiminizi yaparak organik sebzelerinizi de bahçenizde yetiştirebilirsiniz. Sebzelerinizi yetiştirmeye başlamadan önce organik maddeler ekleyerek toprağınızı zenginleştirmeniz, yetiştireceğiniz ürünlerin kalitesi bakımından son derece önemli olacaktır. Fidanlarınızın ve ektiğiniz ürünlerin kurumamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu sebeple, bitkileriniz büyüdükçe meyve ve sebzeleriniz oluşumunu dikkate alarak sulama zamanınızı ayarlayabilirsiniz.

Hobi bahçesi, ekolojik ve sürdürülebilir bir yaşamın oluşmasını sağlamaktadır. Ayrıca, organik üretimin gerçekleştirildiği bu bahçelerde yapay olan her şeyden uzak bir hayat sürülebilir.

Oluşturacağınız bu alanda, şehir hayatının stresinde uzak kalıp bahçenizde çiçeklerinizle ve sebzelerinizle sakince uğraşabilirsiniz. Hobi bahçenizde ailenizle ve arkadaşlarınızla keyifli vakitler geçirmek isterseniz alanınızı şekillendirecek ve zevkinize uygun tasarımları inceleyebilirsiniz. 

Hobi bahçesi tasarım ipuçları

1.      Bahçenizde renkli aydınlatmalara yer verebilirsiniz. Bunun yanı sıra, kavanozların içine isteğinize göre mumlar koyabilirsiniz. Ayrıca, pille çalışan mumları da tercih edebilirsiniz.

2.      Çiçeklerinizi tasarım saksıların içerisine yerleştirebilir, bu saksıların tasarımlarını kendiniz çizebilir ve boyayabilirsiniz. 

3.      Zemininizi sadece çimle kaplamınıza gerek yok. Zemin tasarımlarınızı genişletebilir; ahşap veya çakıl zeminleri de kullanabilir ya da hepsine farklı alanlarda yer verebilirsiniz.

4.      Ailenizle ve arkadaşlarınızla keyifli vakitlerinizi geçireceğiniz bir oturma alanı hazırlayabilirsiniz.

5.      Bahçenizde renkli ve canlı çiçeklerin kullanımı artırarak bahçenizin daha huzur verici bir alan olmasını sağlayabilirsiniz.