Ayaklarımız genel olarak vücudumuzun en çok ihmal edilen bölgelerinden biri olduğu ve yaşanabilecek herhangi bir sağlık sorunu ile birlikte tüm günlük faaliyetlerimizi etkileyebileceği için evde ayak bakımı önemlidir. Bu nedenle ayaklarımıza, her mevsim  en iyi ilgiyi ve bakımı gerekmektedir. Evde yapılabilecek ayak bakımı çok kolay yöntemler ile sağlanabilir. Evde bulunan malzemeler ile ayaklarınıza uygulayabileceğiniz birçok maske ve bakım kürü bulunmaktadır.

Sağlıklı ve bakımlı ayaklara sahip olmak sağlıklı bir vücut için olmazsa olmazlardan biridir. Haftada bir kere evde ayak bakımı yapmak hem temiz hem de güvende hissettirecektir. Yapı bakımından ayaklarımız birer mucizedir. 200’den fazla tendon ve bağ, 20 kas, 22 eklem ve kemikten oluşan ayaklarımız bizim esnek bir şekilde hareket etmemizi sağlamaktadır. Ayrıca ayaklarımız her adım attığımızda ağırlığımızın üç katını taşımaktadır. Buna rağmen ayaklarına dikkat eden kişi sayısı oldukça azdır. Dar ve topuklu ayakkabılar, sentetik çoraplar ayaklarımızın hava almasına engel olurken uzun süre oturmak, kan akışımızın düzenini bozmaktadır. En kolay ve basit bir şekilde gerçekleştirebileceğimiz bakım sayesinde ayaklarımızın sağlığını koruyabiliriz.

Evde Ayak Bakımı ve Sağlığı için Öneriler 2

Evde ayak bakımı nasıl yapılmalıdır?

Evde ayak bakımı ile birlikte en çok kuruyan ve yorulan bölge olan ayaklarımızın yoğun bir neme kavuşmasını sağlamış oluyoruz. Ayrıca ölü derilerden arındırarak daha çok kurumasına da engel olmuş oluyoruz.

Evde ayak bakımı, ayak parmaklarını, topuğunu, ayak tabanını ve ayakların üst kısmını da içine alan bir bakımdır. Bu bakım sırasında pedikür, ayak peelingi ve nemlendirme işlemlerini gerçekleştirerek ayakların daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. 

·         Her gün ayaklarınızı yıkayın, yumuşak bir fırça yardımı ile tırnaklarınızı temizleyin.

·         Yıkadıktan sonra iyice kurulayın. Ayrıca parmaklarınızın arasını da kurulamayı ihmal etmeyin. Daha sonra bir ayak kremiyle masaj yaparak yumuşamasını sağlayın. 

·         Haftada bir kez ayak peelingi ile ayaklarınızı ovun (Deniz tuzu ya da zeytinyağı). Böylece ölü derilerin oluşumunu engelleyerek, nasır oluşumunun da önüne geçebilirsiniz.

·         Ayak tırnaklarınızı derin olmayacak şekilde dümdüz kesin. Yuvarlak ya da derin kesilmiş ayak tırnakları mikrop kapma riski oluşturabilmektedir.

Bu unsurları dikkate almayan ve  rahatsız ayakkabılar giyen kişilerin sık sık nasır ya da yaralardan bahsetmeleri kaçınılmazdır. Ayrıca bu davranışla ayak şeklinin bozulmasına da neden olabilirler. Bu nedenler ile oluşabilecek sağlık sorunlarının tedavisi de oldukça zorlu olabilmektedir. Bakım sırasında yapılan pedikür ise tüm bu bakım sürecinin en önemli adımlarından biridir.