Kış mevsiminin gelmesiyle günlük tüketimi artan turşular arasında biber turşusu, evde pratik yapımı ile öne çıkmaktadır. Lezzetiyle yemeklerin yanında eşsiz bir yan ürün olan biber turşusu aynı zamanda zengin bir probiyotik kaynağı olmasıyla bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve vücudun hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olmaktadır. Evde biber turşusunun nasıl yapılacağı ile ilgili birçok tarif bulunmaktadır. Fakat kıvamını ve lezzetini tutturmak oldukça güçtür. Bu yazıda da evde bu turşunun nasıl yapılacağına ve gereken malzemelere yer verilmiştir.

Gerekli malzemeler

  • 1 Kg biber.
  • Su.
  • 2-3 diş sarımsak.
  • 2 su bardağı sirke.
  • 1 çay bardağı iri tuz.
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu.
  • Bir avuç nohut.

Hazırlanışı

Öncelikle alınan biberler güzelce yıkanır. Ardından ya uçları kesilir ya da üzerlerine küçük kesikler atılır. Bu sayede turşunuz için kullandığınız malzemelerin lezzeti biberlere daha iyi işleyecektir. Daha sonra biber turşusunun hazırlanacağı kavanoz ya da bidona nohutlar atılır. Ardından biberler ve sarımsaklar orantılı bir şekilde ve bastırılarak bu kavanoz ya da bidona yerleştirilir. Kavanozu dolduracak kadar su ile sirke, limon tuzu ve iri tuz karışım haline getirilir. Sonra da kavanoz ya da bidona aktarılır. Eğer boşluk kalırsa su ilave edilerek tamamen doldurulur ve ağzı sıkıca kapatılır. Hazırladığınız biberturşusu kavanozu doğrudan güneş ışığı ya da çok sıcağa maruz kalmadan yaklaşık 15-20 gün muhafaza edilir. Ve ardından servise hazır hale gelir. 

Biberlerin erimemesi için püf noktaları

Biber turşusu nasıl hazırlanır sorusunun cevabı kadar biberlerin erimemesi için ne yapılmalıdır sorusunun cevabı da merak edilmektedir. Bunun için öncelikle turşu için kullanılacak biberlerin çürük ya da yumuşamış olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Bu durum turşunun lezzetsiz olmasına ya da çok çabuk bozulmasına sebep olabilmektedir. Kullanılan sirke, limon tuzu ve tuz gibi malzemeler keskin tatlara sahip malzemeler olduğu için ölçülü konulması da önem taşımaktadır. Kullanılan malzemenin yanında biberturşusunun hazırlanacağı kavanoz ya da bidon da önemli bir faktördür. Özellikle plastik bidonlardan ziyade cam malzemeden üretilmiş kavanozların tercih edilmesi daha uygun olacak ve turşunuzun daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Son olarak da malzemelerin dibe çökmemesi için hazırlanan kavanoz ya da bidonların zaman zaman çalkalanması önerilmektedir.