Evinizde çiçek bakmayı seviyorsanız, çiçeklerinizin daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilmesini sağlamak için evde çiçek bakımı hakkında detaylı bilgileri bilmelisiniz. 

Evde çiçek bakımı birçok kişi tarafından doğru bir şekilde yapılmıyor ve  pek önemsenmiyor olsa da  zor ve özen gösterilmesi gereken bir iştir. Evde baktığınız çiçeklerin solmasından ve ölmesinden şikâyetçiyseniz evde çiçek bakımı sürecini daha sağlıklı bir şekilde devam ettirmek için çiçek bakımının 5 önemli kuralını bilmelisiniz. Bu püf noktalar ile çiçeklerinizin ömrünü uzatabilir, daha sağlıklı bitkiler elde edebilirsiniz.

Evde çiçek bakımı püf noktaları

  • Saksı seçimi ve saksının değişimi

Evde çiçek bakımının ilk ve en önemli adımlardan biri çiçeğe uygun saksının seçilmesidir. Kökleri derine inmeyen çiçek yetiştirecekseniz saksının derin olmamasına dikkat etmelisiniz. Seçtiğiniz çiçek geniş alanlara yayılarak büyüyorsa geniş saksı tercih etmelisiniz. Nitekim, ilk başta tohumunuzu çok büyük bir saksıya ekmemelisiniz ve çiçeğinizin büyümesine bağlı olarak belirli aralıklarda saksınızı değiştirmelisiniz. Saksı değiştirme esnasında çiçeğiniz, eski saksıdan dikkatli ve özenli bir şekilde ve köklerine zarar vermeden çıkarılmalıdır.

  • Sulamaya dikkat edilmeli

Evde çiçek bakımı yapılırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri; çiçeğin yeterli düzeyde ya da düzenli olarak drejene edilmesidir. Çiçeğin fazla sulanması ve drejene edilmemesi durumda bitki çürümeye başlar. Taşlar ve drenaj ürünleri doğru dengeyi sağlamanıza fayda sağlarken, sulama aralarında toprağın kurumasını izin vermek çiçeğin daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

  • Güneş ışığı

Çiçekler türlerine göre doğru güneş ışığına konulmalıdır. Örneğin az güneş ışığına ihtiyaç duyan bir çiçeği doğrudan gün ışığı alan bir yere koymak çiçeğin yapraklarının kararmasına neden olur. 

  • Doğru çiçek seçimi

Eğer evde çiçek bakımı hakkında daha acemiyseniz, konu hakkında çok bilginiz yoksa ya da evde fazla vakit geçirmiyorsanız ama yine de çiçek yetiştirmek istiyorsanız kolay bakılan çiçek türlerini yetiştirmeyi deneyebilirseniz. Afrika menekşesi ve aloe vera daha az bakım isteyen ve çok fazla sulanmasına gerek olmayan bitkilerdendir

  • Gübreleme

Çiçeklerinize gereğinden fazla gübre eklemek çiçeklere faydalı olmayabilir. Çiçekler için genellikle ilkbahar ve yaz olan büyüme dönemlerinde çözünür bir gübre ile üç kez gübreleme yapılmalıdır.