Ev içi sıcaklığında yani 15 derece sıcaklığın altına inmeyen ortamlarda yetiştirilmesi gereken bir bitkidir. Peki, deve tabanı bitkisinin bakımı ve çoğaltma yöntemleri nasıldır? Bu sorunun yanıtı ve deve tabanı bitkisi için merak edilenler bu yazıda sizleri bekliyor.

Deve tabanı çiçeğinin bakımı

Deve tabanı çiçeğinin bakımı konusunda dikkat edilecek noktalar şu şekildedir.

  • Ev ortamına elverişli bir yapısı olan bu çiçek, organik maddeler bakımından bol olan kumlu bir toprak yapısında yetiştirilmelidir. Bitkiyi aldığınız noktalarda ihtiyaç duyulan toprak çeşidini de bulabilirsiniz. Özellikle dar alanlar için sağlıklı bir büyüme gerçekleştiremeyeceği için geniş bir kapta ekimi yapılmalıdır. Ayrıca bitkinin gelişmesi için hava alması ve köklerinin rahat büyümesi gerekir. Bu sebeple çiçeğin büyüklüğü oranında saksılar tercih edilmelidir. 
  • Ortam içinde deve tabanı bitkisi, güneş alan bir yerde bulundurulmalıdır. Fakat doğrudan dik açılarda güneşe maruz bırakılmamalıdır. Güneşe direkt olarak maruz kaldığı takdirde bitkinin yapraklarında sararma ve dökülme yaşanabilir. 
  • Rüzgarlı havalardan korurken esinti gibi akımlardan da korumak önemlidir. Sonbahar aylarında birden soğuyan havalarda dikkat edilmelidir. 
  • Yaprakları delikli olduğu için bitki zamanla tozlanmaktadır. Bu tozlar, nemli bir bez yardımı ile özenle temizlenmelidir. Bu şekilde bitkiyi korurken kendi sağlığınızı da korumuş olacaksınız.
  • Deve tabanı bitkisinin bakımı için saksı değişimi yapmak doğru olmamaktadır. Bitki çok fazla büyüyüp saksı küçük gelmeye başlamadığı sürece en fazla üç yılda bir değişim gerçekleştirmeniz daha doğru olur. 
  • Geniş bir ortam bulunca olabildiğince gelişip büyüyebilen bu bitki çeşidini kontrol altında tutmak da size bağlıdır. Ara sıra budama yapmanız gerekebilir. Ne kadar büyütmek istediğinize siz karar verebilirsiniz.
  • Deve tabanı, çok soğuk su yerine oda sıcaklığında su seven bir bitkidir. Suyu her zaman aynı ölçüde tutulmalıdır. Suyu bir miktar dinlendirdikten sonra dökmeniz bitki sağlığı için önemlidir. Sulama yapılacak olan günleri de aynı saat aralığında seçmiş olursanız çiçeğin gelişimini desteklemiş olursunuz. Mevsimlere göre de su ihtiyacı değişebilecektir. Bu nedenle kışın bir iki gün sulama yapılırken yaz aylarında her güne çıkarılabilir.

Deve tabanı çiçeği çoğaltma yöntemleri

Deve tabanı çiçeğini çoğaltmak isterseniz çoğaltma yöntemleri arasından kesme veya koparma yolu ile çoğaltmayı tercih edebilirsiniz. Bu işlem için temiz bir makas veya bıçak kullanılabilir. Köküne dokunmadan yapraklardan budama yöntemi ile koparılma da tercih edilebilen yöntemlerinden biridir.