Küçük bir terası, balkonu ya da uzun süreler gün ışığı alan bir penceresi olan hemen hemen herkes evde sebze ve meyve yetiştirmeye merak salmaktadır. Bunun sebebi kimi zaman günlük yaşamda vakit geçirmek için bir uğraşı isteği kimi zaman ise sebze ve meyveleri dalından, taze ve katkısız olarak tüketebilme isteğidir. Evde sebze ve meyve yetiştirmek isteyenler için birçok seçenek vardır. Bu yazıda evinde kendi küçük bahçesini kurmak isteyenler için bu sebze ve meyvelerden bazıları yer almaktadır.

Evde yetiştirilebilen sebze ve meyveler

  • Domates:

Evde sebze ve meyve yetiştirmek denilince kuşkusuz akla gelen ilk bitki domatestir. Domatesinizi kendiniz yetiştirebilmek için ihtiyacınız olan tek şey geniş bir saksı, toprak ve domates fidanlarıdır. Dikim işlemini yaptıktan yaklaşık 1 ay sonra ilk mahsulünüzü toplayabilirsiniz.

  • Salatalık:

Saksıda yetişebilen sebze ve meyvelerden bir diğeri de salatalıktır. Bir saksı içerisine 2-3 adet salatalık tohumu atarak çimlenmesi beklemek ve yağmurlama şeklinde sulama yapmak salatalık yetiştirmeniz için yeterlidir. Böylece domateslerinizi hem terasınızda hem de sofranızda yalnız bırakmayabilirsiniz.

  • Çilek:

Çilek ev ortamında yetiştirilebilen sebze ve meyvelerden bir tanesi olsa da domates ve salatalığa göre biraz daha fazla emek istemektedir. Çileğin ekimi yapıldıktan sonra toprağının sürekli kontrol edilmesi ve nemli kalmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Bunu yaparken de saksının dibinde fazla suyun birikmemesine dikkat edilmeli ve bitkinin çürümesine neden olunmamalıdır.

  • Limon:

Limon yetiştirebilmek için derin bir saksıya ihtiyacınız olacaktır. Limonun dikimden sonra soğuktan korunması ve mümkünse yerinin değiştirilmemesi gerekmektedir. Gün içerisinden yaklaşık 7-8 saat güneş ışığına ihtiyaç duyan bu limon ağacı aynı zamanda evinizi süsleyecek ve görsellik açısından da katkı yapacak bir bitki çeşididir.

  • Ananas:

Ananas da ev ortamında yetişebilen ve yılın herhangi bir zamanında dikimi yapılabilen bir bitkidir. Fakat tıpkı çilekte de olduğu gibi ananas için de en önemli koşul bitkinin sıcak ve güneşli bir yere yerleştirilmesi gerekliliğidir.

  • Kekik:

Kekik, hem iç mekanda hem de dış mekanda yetişebilen ve saksıda genellikle son derece olumlu sonuç veren bitki türlerinden bir tanesidir. Bu bitki için önemli husus fazla sulanmamasıdır. Saksının altında fazla su birikmemesi için de drenaj deliği olan bir saksı tercih etmek önemlidir.