Kullanacağınız ısı yalıtımı malzemeleri sayesinde evinizde oluşabilecek ısı kaçaklarının önüne geçebilirsiniz. Böylece yazın soğutma, kışın da ısıtma masrafların azaltarak ciddi bir şekilde ısı tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Evde ısı tasarrufu için kullanabileceğiniz malzemeler

Evde ısı tasarrufu için silikon, mastik ve poliüretan köpük gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Bu malzemelerin kullanım yerlerini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

  • Silikonlar: Pencerelerinizin, cam ile pencere kasası birleşim kısımlarındaki hava akışını keserek ısı tasarrufu sağlar. Bu silikonlar, banyo ve mutfaklarda kullanılmakta olan silikonlar ile aynıdır.
  • Mastikler: Mastikler genellikle çatlak, dolgular ve yapı malzemelerini yapıştırmak, yalıtım veya dolgu amacıyla ısı tasarrufu için kullanılır. Çoğunlukla pencerelerde, pencere kasası ile duvarın birleşim kısmında kullanılmaktadır. Aynı zamanda duvardaki çatlak oluşumunda, kapı kasasıyla duvarın birleşim kısımlarında da mastik kullanabilirsiniz. 
  • Poliüretan köpükler: Bina mantolama işlemleri, fabrikadaki çatıları, soğuk oda izolasyonları, teras ya da çatılar gibi alanlarda ısı yalıtımı için kullanılan bir malzemedir. Aynı zamanda pencere ve kapı montajlarında yapıştırma ve dolgu işlemleri içinde tercih edilmektedir.
  • Kapı ve pencere bantları: Pencere ve kapılardaki hava sızıntılarını, izolasyon bantları sayesinde engelleyebilirsiniz. Hava yolu ile taşınan ısı ve nemi, izolasyon bantları ile engellediğiniz takdirde ciddi bir ısı tasarrufu sağlamış olursunuz. Bu bantların materyali sünger ya da kauçuk olabilir. Oluşan küçük boşluklar için sünger bant, büyük boşluklar için ise “P” ya da “D” profilinde kauçuk bantlar tercih edebilirsiniz.
  • Isı yansıtıcı paneller: Peteklerinizin boyutuna göre kesip yerleştirebileceğiniz bu paneller sayesinde ısının duvar tarafından emilmesini önlemiş olursunuz. Isının iç mekanda daha fazla kalmasını sağlayarak oldukça önemli bir miktarda ısı tasarrufu yapmış olacaksınız.
  • Isıtma: Oda sıcaklığını sadece bir derece düşürseniz bile ısıtma masraflarından %6 ısı tasarrufu sağlamış olursunuz. Oda sıcaklıkları geceleri 15, yatak odalarında ise 16 derece olmalıdır. Isının odalarda rahatça dağılım gösterebilmesi için radyatörlerin önüne mobilya veya eşya koymamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Oldukça fazla enerji tüketimi yaptıklarından dolayı elektronik fan ısıtıcıları gibi ürünleri de kullanmamalısınız. Elektriğin gazdan 3 kat daha pahalı olduğunu da aklınızdan çıkarmamalısınız. Geceleri ise perde ve panjurları kapatarak çok daha az ısı kaybı yaşamış olursunuz.