Keratin bakımı nedir, evde yapılabilmesi mümkün müdür? Keratin bakımının püf noktaları nelerdir? Tüm merak edilenler...

Keratin bakımı son birkaç yılda popüler hale geldi. İpeksi pürüzsüzlükte ve elektriklenmeyen saçlara sahip olmak istiyorsanız, bu bakım en uygun seçenek olarak karşımıza çıkmakta. Tek bir uygulama gerektiren ve oldukça etkili bir bakım olmasına rağmen, düzenli olarak bir kuaför salonuna gitmenin maliyeti ve zahmeti göz korkutucu olabilir. Bu bakımı evde uygulayabilmek de mümkündür. 

Keratin bakımı nedir?

Keratin; saçınızda, cildinizde, tırnaklarınızda ve vücudun diğer kısımlarında bulunan doğal bir proteindir. Saçınıza yapısını, gücünü ve elastikiyetini veren şey keratindir. Bunu saçınız da dahil olmak üzere vücudunuzdaki her şeyi bir arada tutan "tutkal" olarak düşünebilirsiniz. Bu bakım, saçları geçici olarak birbirine bağlayarak saçı düzleştirmek, pürüzsüzleştirmek ve yumuşatmak için tasarlanmıştır.

Gözden kaçırmayın

Yazın Arabada Klima Kullanımı Nasıl Olmalı? Yazın Arabada Klima Kullanımı Nasıl Olmalı?

Keratin, saç tellerinizdeki gözenekli boşlukları doldurarak saçınızın daha pürüzsüz olmasını sağlar. Saç kırıklarının görünümünü azaltır. Ayrıca nem ve ısıya karşı bir
bariyer oluşturarak saçınızın elektriklenmemesine ve parlak kalmasına yardımcı olur. Keratin bakımı temizleme, uygulama ve ısıyla sabitleme aşamalarından oluşan bir işlemdir. İşlem genellikle saçınızdaki birikintileri ve yağları gidermek için bir şampuanla başlar. Ardından, bu bakımı için özel olarak tasarlanmış bir bakım maskesi uygulanır. Bu, düzleştirme işleminin temelini oluşturur. Bu temel ayarlandıktan sonra, sabitlemek için bir düzleştirici kullanılır. Düzleştirici nemi
hapsederek saçınızın elektriklenmeden parlamasına yardımcı olur. Böylece ısıyla sabitleme aşaması da tamamlanır.

Keratin bakımının etkisi ne kadar sürer? 

Bu bakımın etkisi, saçınızı yıkama sıklığınıza bağlı olarak 4 ila 6 ay arasında sürebilir. Kalıcı değildir, ancak saçınızın en iyi şekilde görünmesini sağlamanın mükemmel bir yoludur. Bu saç bakımına yatırım yapmak saçınızın durumunu büyük ölçüde iyileştirebilir ve daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu bakım, kıvırcık, düz ve dalgalı stiller dahil her türlü saça uygulanabilir. Ayrıca, paradan tasarruf etmek istiyorsanız veya saçınıza iyi gelip gelmediğini görmek
için denemek istiyorsanız, evde yapabilirsiniz.

İpeksi pürüzsüzlük açısından en çarpıcı sonuçlar, formaldehit içeren bakımlarda elde edilir. Ancak formaldehitin ürettiği dumanlar nedeniyle bu tür saç bakımının evde kullanım için güvenli değildir, bu nedenle bu seçeneği yalnızca bir kuaföre gidiyorsanız düşünmelisiniz.

Evde keratin bakımı adımları

  • Öncelikle saçınızı kalıntı, kir ve yağlardan arınması için normal şampuanla yıkayın. Daha sonra sıcak suyla keratin şampuanı kullanarak iyice yıkayın. Saç kremi kullanmayın.
  • Yıkadıktan sonra saçınızı kurutmak için havlu kullanın. Ama bakımın emilmesine yardımcı olmak için biraz nem bırakın. Saçınızı, keratin serumu uygulayarak nazikçe tarayın. Serumu saçlarınızın uçlarına sürün. Saç diplerinde serum kullanmayın.
  • Nemli saçlarınızı gruplara ayırın ve yukarıdan aşağıya doğru keratin saç maskesi uygulayın. Eğer saçınız kuru ise maskeden önce keratin yağı da kullanabilirsiniz. 20-30 dakika kadar bekletin. Bu süre sonunda saçınıza 5-10 dakika nazikçe masaj yapın. Maskeyi şampuan kullanmadan yıkayın.
  • Evde bakımın son adımında saçlarınıza keratin kremini uygulayın ve şekil verin. Saçınızın düz görünmesi için istiyorsanız fön çekebilir veya düzleştirebilirsiniz. Dalgalı görünmesini istiyorsanız doğal olarak kurutabilirsiniz.