Evde klima temizliği önemli noktalara hakim olunduğu takdirde son derece kolay bir işlemdir. Ev tipi klimalar iç ve dış ünite olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerden iç ünite evin içerisinde, dış ünite ise evin dışında yer almaktadır. Dış ünitenin temizliği ile bakımı sahip olunan klimanın performansını iyileştirmek adına oldukça önemli bir adımdır. Bu sebeple evde klima temizliği hakkında bilgi sahibi olmak fazlasıyla önemlidir.

Sağlığınızı tehdit edebilecek unsurları ortadan kaldırmak, kötü kokuların oluşumunu engellemek, klimanın verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için cihazınızın temizliğini yapmayı es geçmemek oldukça önemliyken diğer yandan klima temizliğinin fiyatları konusunda da detaylı bir araştırma yapmayı unutmamalısınız. Dolayısıyla, evde kolaylıkla yapabileceğiniz iç ünite ve klima filtresinin temizliği hem sağlığınız açısından hem de yapacağınız tasarruf açısından büyük önem arz etmektedir.

klima-temizligi-1

Evde klima temizliğinin adımları

·        Evde klima temizliğinin ilk adımı sigorta kutusundan şalteri indirmek ve elektriği kapatmaktır.

·        Ardından klima kapağını açmalı ve klima filtrelerini çıkarmalısınız. Uç kısımdan tutarak yavaşça dış kısma doğru çektiğinizde filtre kolaylıkla çıkacaktır. Klima filtrelerinin nerede yer aldığı klima modellerine göre değişiklik gösterebilir. Filtrenin ön mü, yoksa üst kısımda mı olduğunu öğrenmek için kullanım kılavuzundan yardım alabilirsiniz.

·        Filtreyi tamamen temizledikten sonra kuruması için beklemelisiniz. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken noktalar var: Klimayı filtresiz çalıştırmamak ve klima filtresini direkt güneş ışığında kurutmamak.

·        Bu adımın sonrasında filtreleri çıkardığınız alanlara doğru bir şekilde geri takmalısınız.

·        Eksiksiz tamamladığınız tüm bu işlemlerin ardından klimanızı kullanabilirsiniz.

Bu sayede evde klima temizliğini tamamlayarak klimanızı temiz bir şekilde kullanıma hazırlamış olursunuz. Bu arada bu işlem için yardımcı olarak klima temizleme fiyatlarına dahil edilen spreylerin tercih edildiğini de görebilirsiniz. Fakat bu spreylerin kullanıldığı alandan iyice temizlenmesi gerektiğinden ve temizlenmediğinde hem klimanıza hem sağlığınıza zarar verebileceğinden bu ürünleri bireysel olarak tercih etmemeniz önerilmektedir.

Evde klima temizliği ile birlikte mevsimsel geçişler ile birlikte sık sık bu temizliği tekrarlayabilir ve uçuk klima temizlik fiyatlarından da tasarruf sağlamış olursunuz.