Lavanta, Akdeniz'den gelen gür, güçlü kokulu uzun ömürlü bir bitkidir. Daha sıcak bölgelerde, yaprakları yıl boyunca her zaman yeşil kalır ve bitki, en zorlu bahçe koşullarında bile büyüyebilir. Bunun yanında kendiniz de evde lavanta yetiştirebilirsiniz.

Kokusu, tıbbi özellikleri ve güzel mavimsi-mor rengi ile övülen Lavandula angustifolia, dünya çapında kıymetli bir bitkidir. Ayrıca polen taşıyıcılarını bahçeye çeker.

Bitki seçici değildir ve çok çeşitli topraklarda, hatta fakir topraklarda bile hayatta kalabilir özelliktedir. Başlıca gereksinimleri bol güneş ve iyi drenajdır. Bu sayede evde lavanta yetiştirmek çok zor değildir. Evinizin girişi boyunca veya bir oturma alanının yakınına bile lavanta dikebilirsiniz.

Evde lavanta ekimi

Ne zaman ekmek gerekir?

·        Lavanta tohumu en iyi genç bir bitki olarak ilkbaharda, toprak 15°C'ye kadar ısındıktan ve donma tehlikesi geçtikten sonra ekilir.

·        Sonbaharda ekmek isterseniz, kış boyunca hayatta kalmalarını sağlamak için daha büyük, daha gelişmiş bir lavanta seçin.

Ekim yerinin seçimi ve hazırlanması

·        Lavanta tohumları, fakirden orta derecede verimlilere kadar çoğu toprak kalitesinde büyüyebilir.

·        Sıkıştırılmış veya killi toprağınız varsa, drenaj konusunda gelişme sağlamak için biraz organik madde ekleyin. Toprak değişiklikleri ve ekim için toprağı hazırlama hakkında kendinizi bilgilendirin.

·        Kök çürümesine neden olabilecek ıslak, nemli alanlardan uzak durun.

Ekimi

·        Tohumdan evde lavanta yetiştirmek kolay değildir; bir bahçe fidanlığından küçük başlangıç bitkileri satın almanız önerilir. Tohumların çimlenmesi üç aya kadar sürebilir ve fidelerin kışı serin iklimlerde iç mekanlarda geçirmesi gerekir.

·        Olgun bir lavantadan da kesmeyi deneyebilirsiniz. İlkbaharda veya daha sonra, sapların daha olgunlaştığı yaz aylarında birkaç inçlik bir yumuşak ağaç kesimi yapın.

·        Lavantayı 60-90 cm aralıklarla dikin. Bitkiler tipik olarak 30-90 cm yüksekliğe ulaşır.

·        Yabani otları minimumda tutmak için malç (taş veya bezelye çakılı özellikle iyi çalışır) ekleyin. Bununla birlikte, aşırı nemi ve kök çürümesini önlemek için malçı lavanta bitkisinin tepesinden uzak tutun.

evde lavanta nasıl yetiştirilir

Evde lavanta bakımı nasıl yapılır?

·        Olgun bitkileri, tomurcuklar oluşana kadar her iki ila üç haftada bir, daha sonra hasata kadar haftada bir veya iki kez sulayın.

·        Daha soğuk büyüyen bölgelerde, bitkilerin ekstra kış korumasına ihtiyacı olabilir. Evde lavanta bakımı yaparken bitkileri, dondurucu rüzgarlardan ve sıcaklıklardan uzak tutacak şekilde  yaprak dökmeyen dallar veya samanlardan oluşan bir kışlık malçla örtün.

·        Soğuk bölgeler için bir başka seçenek de lavantayı saksıda yetiştirerek yazın açık havada kışın ise kapalı alanda tutmaktır. İçerideyken, saksıyı mümkün olduğunca fazla ışık alan güneye bakan bir pencereye yerleştirin.