Limon ağacı ekecek bölgeniz yoksa saksıda yetiştirme fikrini de değerlendirebilirsiniz. Evde pek çok bitki yetiştirebiliyorken limon ağacı yetiştirebilmek de mümkündür. Bu yazıda limon ağacını evde nasıl yetiştirip, bakabileceğiniz hakkında detaylı bilgiler sunuyoruz. 

Evde limon ağacı bakımı

Evde yetiştirilebilecek bitki türlerinden biri olarak limon ağacının bakımı için nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Aşağıda sizler için bakım önerileri sunduk.

  • Limon ağacı bakımında sulama oldukça önemlidir. Limon ağacının sıklıkla su ihtiyacı olan dönemler, ilkbahar ve yaz aylarıdır. Bu dönemlerinde sulamaya dikkat edilmeli aynı zamanda aşırı sulamadan da kaçınılmalıdır. Fazla sulama yapıldığında, bitkinin yapraklarının sararmasının yanı sıra kökünde çürükler meydana gelmektedir. Bunun için yaz aylarında balkonda yetiştirilen limonlar için 10 günde bir sulama yeterlidir. İç mekânda yetişecek ise 15 günde bir sulamalar yapılabilir. Kışın ise iç mekânda sadece ayda veya 50 günde bir sulamalar yapılabilir. 
  • Verimli ürünler elde edebilmek için asgari düzeyde 15 litrelik bir saksı içine limon ekebilirsiniz. Evde yetiştireceğiniz bitki için dekoratif büyük saksılar kullanmak da öneriler arasındadır. 
  • Limon yetiştirmede kullanılan toprak ve gübre de önemli detaylar arasındadır. Toprak, %90 torf ve %10 ponza perlit olabilir. Bunun yanında %90’ı cocopeat olurken %10’u ponza taşı ile perlit birleşimi de olabilmektedir. Kullanılacak bu toprağa, litre başına 5 gram kadar osmocote adı verilen akıllı gübrelerden koyabilirsiniz. 
  • Limon dallarının hepsi eşit derecede uzamalıdır. Eğer diğer dalları aşan olursa bunların eşit düzeye getirilmesi gerekir. 
  • Saksı içerisinde evde, sinek ve böceklerde artma görülürse sarı yapışkan tuzağı bitkinin yanına koyabilirsiniz. Bir yemek kaşığı sıvı yağ ile bir yemek kaşığı arap sabunu karışımını bir litre suya karıştırarak, çalkalayıp bu karışımı bitkinin yapraklarına sıkabilirsiniz. Diğer evde bulunan bitki çeşitlerine de bu sayede zararı olmayacaktır. 
  • Limon ağacı ekebilmek için evde kendi tohumunuzu da oluşturabilirsiniz. Dörde bölünen limonun içinden çekirdeklerini çıkarıp, kabuğunu soyun. Ardından ise havlu kâğıt yardımı ile kurulayın. Çekirdeklerin kuru olması önemli bir detaydır. Kuruyan çekirdekleri kabuğundan ayırarak önceden ıslatılmış havlu kâğıda koyun ve son olarak naylon poşet içerisinde 10 gün bekletin ve bu sürenin ardından filizlenen çekirdekleri ekebilirsiniz. 

Bu yöntemlerle evde limon ağacı yetiştirebilir ve verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.