Yılbaşına az bir süre kala 31 Aralık gecesi neler yapılacağına dair planlar da yavaş yavaş tamamlanmış durumdadır. Bazı insanlar yeni yıla evlerinde değil de tatil ya da seyahatlerde girmeyi tercih ederken bazıları ise evde girmeyi tercih eder. Evde girmeyi tercih edenler için olmazsa olmazlardan biri de kuşkusuz yılbaşı gecesi oyunlarıdır. Hem çekirdek aileyle hem de kalabalık ailelerde evde oynanabilen yılbaşı oyunları yılın son gecesini eğlenerek geçirmenizi sağlayacaktır. 

Yılbaşı oyunları

  • Tombala: 

Yılbaşı oyunları denilince şüphesiz akla gelen ilk oyun tombaladır. Tombala oynayabilmek için 1-99 arası sayıların bulunduğu taşlara ve tombala kağıtlarına sahip bir tombala setine ihtiyaç vardır. Kağıtların üstünde 3 yatay sıra halinde bulunan sayılar torbadan çıkan taşlarla eşleştirilmeye çalışılır. Her sıra tamamlandığında sırasıyla ‘1. Çinko’, ‘2.Çinko’ ve ‘Tombala’ tamamlanır.

  • Sessiz sinema: 

2000’ler sonrasında doğan çocuklar pek fazla oynamamış olsa da daha eskilerin çok iyi bileceği oyunlardan bir tanesi de sessiz sinemadır. Yerli ya da yabancı bir dizi ya da film seçilerek hiç konuşmadan anlatılmaya çalışılır. Hem arkadaşlarla hem de aileyle oynandığından çok keyifli ve eğlenceli olacak bir yılbaşı gecesi oyunudur.

  • Kulaktan kulağa: 

Yine görece 2000’ler öncesi neslin daha hâkim olacağı bir yılbaşı oyunu olan kulaktan kulağa da çok eğlenceli ve komik bir oyundur. Özellikle kalabalık ortamlarda oynandığında oyunu başlatan kişinin ilk söylediği kelime ya da cümle son kişiye varana kadar bambaşka bir hal alabilmektedir.

  • Jenga: 

Biraz daha günümüze yakın dönemde popüler olmuş yılbaşı oyunlarına bakıldığında akla ilk gelecek oyunlardan bir tanesi de Jenga’dır. 54 adet bloktan oluşan bu oyun için öncelikle bloklar, 3 enine bakacak 3 de boyuna bakacak şekilde kule şeklinde dizilir. Ardından oyuncular bu kuleyi yıkmadan bloklardan sırayla birer tane çeker. Kuleyi yıkan taraf kaybederken, eğer tekrar oynanacaksa kuleyi de kaybeden taraf tekrar dizer.

  • Tabu: 

Sessiz sinemaya benzer fakat çok daha gelişmiş bir versiyonu olan Tabu da çok popüler bir oyundur. Kartlar üzerinde yazan kelimeler, yasaklı kelimeler kullanılmadan ve kum saatinin süresi dolmadan takım arkadaşına anlatılmaya çalışılır. Rakip takımdan bir oyuncu ise kartlarda yazan yasaklı kelimeleri kontrol eder. Oyun sonunda en fazla kelimeyi bilen takım oyunu kazanır.