Parfüm, günlük yaşamda hemen hemen herkesin kullandığı ve kendine özel olarak sahip olduğu bir kokudur. Genellikle özel gün ve anlar için tercih edilen kokular günlük hayatta da sık sık kullanılmaktadır. Parfüm kullanmadan önce cildin temiz olması gerekmektedir. Temiz cilde uygulandığında kokunun kalıcılığı da artmaktadır. Ayrıca koku sıkıldıktan sonra ovalanarak yayılmamalıdır. Bu kokunun kalıcılığını azaltmaktadır. Kalıcı bir koku için parfüm belli noktalara sıkılmalıdır. Bu noktalar; bileğin iç kısmı, boyun-gerdan bölgesi, kulak arkası gibi bölgelerdir. Vücut ısısının fazla olduğu bu bölgeler kokuyu daha uzun bir süre muhafaza eder. Ayrıca uzun saçlar da bu bölgeler arasındadır. Eğer içerisinde bilmediğiniz maddelerin bulunduğu kokuları tercih etmek istemiyorsanız evde parfüm yapımını deneyebilirsiniz.

Parfüm, nota adı verilen farklı koku katmanlarının karışımı ile elde edilmektedir. İlk nota üst notalardır. Bunlar buruna ilk ulaşan kokudur. Öncelikle üst nota kokuları öğrenmelisiniz. Bu kokular; fesleğen, bergamot, lavanta, limon ve misket limonu, nane, portakal çiçeği ve tatlı portakaldır. İkinci nota ise kokunun özünü oluşturmaktadır. Oryantal ve odunsu kokular örnek olarak verilebilir. Diğer orta notalar ise; karabiber, sarı papatya, tarçın, köknar yaprağı, yasemin, ardıç , limon otu gibi bitkilerdir. Son olarak alt nota ise kokunun temelini oluşturmaktadır.

Bu notalar parfümde 4-5 saate kadar kalıcı koku sağlar. Sedir ağacı, servi, zencefil, sandal, vanilya ve güve otu örnek olarak verilebilir. Kendi kokunuzu yaparken bu kokuların oranlarını doğru şekilde ayarlamalısınız. İdeal oranlar; üst nota için %30, orta nota %50 ve alt nota için %20 şeklindedir. Bazı evde koku yapımı ile ilgilenen kişiler birden fazla kokunun karıştırılmasının doğru olmadığını düşünmektedir. Temel formülü öğrenerek siz de kendi kokunuzu yapabilirsiniz. 

Kendi kokunuzu yapmanın püf noktaları

Kendi kokunuzu yapmaya başlarken taşıyıcı yağları tercih edebilirsiniz. Bu yağlar; badem yağı, jojoba yağı gibi türlerdir. Daha sonra kokuların notalarını eklemeye başlayabilirsiniz. Tüm bunların sonunda bileşenleri karıştırmanıza yardımcı olacak bir şey ilave etmeniz gerekmektedir. Bu aşamada da alkol devreye girer. Bunun için genelde 80 ila 100 derecelik votka tercih edilebilir. Eğer katı koku yapmak istiyorsanız da seçiminizi balmumundan yana kullanabilirsiniz.