Evde kendi kendinize saçlarınıza bakabileceğimiz birçok yöntem bulunuyor. Bu yöntemler ile saçlarımızın bakımını ev ortamında rahatlıkla yapabilirsiniz. Saç bakım maskeleri yaparak evde farklı saç bakım yöntemlerini uygulamak saçınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilir. Ayrıca bazı yöntemlerin saçlara daha güzel bir görünüm kattığını da söyleyebiliriz. 

Evde uygulayabileceğiniz saç bakım yöntemleri

Saç bakımı için evde uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunuyor. Hem doğal hem de evde kolay ulaşabilen malzemeler ile saçlarınızı koruyabilir ve canlandırabilirsiniz.
Evde saç bakımı yöntemlerinden bir tanesi saça zeytinyağı sürmektir, yapımı çok basit olan bu yöntemi evde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Yaklaşık olarak bir yemek kaşığı zeytinyağını parmak uçlarınız yardımıyla, saç diplerine masaj yapar gibi saçlarınıza yedirin ve yarım saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın. Haftada 2 ya da 3 defa saçlara zeytinyağı sürmenin 2 hafta içerisinde saça canlılık ve dolgunluk kattığını, beraberinde saçtaki dökülme şikayetinin de azaldığını gözlemleyebilirsiniz. 

Saç bakım maskesi yöntemi olarak ise yumurta ve zeytinyağı maskesi örnek verilebilir. Zeytinyağı ve yumurta bir kap içerisinde karıştırıldıktan sonra saçlarınıza masaj yapar gibi uygulamanız gerekiyor. Daha sonra bir bone veya havlu gibi şeyler yardımı ile saçı kapatmanız gerekmektedir. Yaklaşık 1 saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayınız. Saç bakım maskesi yöntemleri arasında olan yumurta ve zeytinyağı maskesindeki yumurta sayesinde protein ve mineraller ile saç diplerinin beslenmesini, zeytinyağı ile saçların nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

Saç bakım maskesi yöntemi olarak Hindistan cevizi yağı ile evde saç bakımı yapabilirsiniz. Bu saç bakım maskesi yönteminde 6 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, saça yedirilir ve daha sonra bone yardımı ile kapatılır. Bu saç bakım maskesi yapılarak yarım saat bekletildikten sonra saç yıkanır. Hindistan cevizi yağı ile maske yapımı yöntemi ise bu şekildedir. Hindistan cevizi yağının saçları güçlendirdiği ve sağlıklı bir duruma getirdiği söylenmektedir.

Başka bir maske yapımı yöntemi ise Aloe Vera ve Hindistan cevizi yağı ile saç bakım maskesidir. Aloe vera ve Hindistan cevizi yağı bir kapta karıştırıldıktan sonra saçlara yedirilecek şekilde uygulanır. Saçlara bone takılır ve bir saat bekledikten sonra saçlar yıkanır. Yapacağınız bu maske ile saçlarınızı güçlendirilebilirsiniz.