Saç boyama işlemleri kuaförler de, fiyat açısından oldukça pahalıya gelebiliyor. Tüm bu detaylar ile uğraşmak yerine evde saç boyama yöntemleri sayesinde çok daha kolay ve uygun bir şekilde halletmeniz mümkün.

Saç boyaların çoğu, içerisinde kimyasal maddelerin yer aldığı ve renklendiricilerin kullanıldığı ürünlerdir. Saç boyamanın da en zor ve kötü kısmı da kendini bu noktada belli eder. Saçlarınızı boyarken yüzünüze bulaşması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle de bu işlemin alerjik bir reaksiyona neden olması işinizi kısmen zor bir hale getirebilir.

Evde saç boyamak

Saç boyama işleminde uygulamanız gerekmekte olan tekniklerden bir tanesi de nemlendirici etkiye sahip olan kremlerin kullanımıdır. Bu durumda en sık denk gelebileceğiniz sorunlardan biri, boyayı uygularken yüzünüze bulaşmasıdır. Bu sorunun üstesinden gelmek ise oldukça kolay. Günlük olarak kullanmakta olduğunuz, cilt bakımı için nemlendirici kremler işinizi kolaylaştırmakta etkili olacaktır. Kısacası saç boyama işleminden önce yüzünüzde boya gelebilecek bölgelere nemlendirici krem uygulamanız, karşılaşabileceğiniz bu problemin çözümü açısından büyük faydalar sağlayacaktır.

evde saç boyamak (2)

Saç boyama işleminde karşılaşacağınız problemlerden biri de alerji durumudur. Bunu fark edebilmek için de boyayı komple uygulamadan önce boyadan bir miktar alarak kulak arkasındaki bölgeye uygulayıp sonrasında ise 15 dakika bekleyebilirsiniz. Eğer boyaya karşı alerjiniz varsa, kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtiler ile kendini gösterecektir.

Saç boyama taktikerinden bir diğeri de saçı düz halinde iken boyamaktır. Kıvırcık saç tiplerini boyamak oldukça uğraş gerekmektedir. Özellikle de evde saç boyama işlemini gerçekleştirecekseniz bu işlem daha zor bir hale gelecektir. Tabii ki kıvırcık saçlıların saç boyama işlemini kolaylaştırmak adına yöntemler bulunmaktadır. Örneğin boyama işlemden önce düzleştirici yardımıyla saçlarınızı düz bir hale getirebilirsiniz.

Evde saç boyama teknikleri konusunda bilmeniz gereken arasında en önemli yere sahip olanlardan biri de saçlarınızı boyarken yanınızda mutlaka alüminyum folyo bulundurmak olmalıdır. Boyama işlemini bitirdikten sonra, boyanın saçlarınıza daha iyi etki edebilmesi için uç kısımlarını folyo ile kaplamanız çok daha iyi olacaktır.

Saç boyama işlemini uygularken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise boyayı bekletme süresidir. Saç boyalarının arasında kalite farklılıkları bulunmaktadır ve saçlara tam olarak etki edebilmesi için de bekletilmesi gereken süre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle de saçlarınızı boyadıktan sonraki süreçte saçlarınızı hemen yıkamayın.